شناسه خبر: 950
16 فروردين 1397
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,950/جاذبه-های-سوادکوه؛-مکانی-بکر-برای-تفرج-گردشگران+-تصاویر.html

جاذبه های سوادکوه؛ مکانی بکر برای تفرج گردشگران+ تصاویر

مازندران با مواهب طبیعی و منحصر به فرد خود در ایام نوروز امسال مقصد نخست گردشگران اقصی نقاط کشور بوده که در این میان دریاچه شورمست در جاده ترانزیتی سوادکوه مکانی بکر برای تفریح گردشگران بوده است.

جاذبه های سوادکوه؛ مکانی بکر برای تفرج گردشگران+ تصاویر

 


به گزارش مازندروز ، سوادکوه یکی از زیباترین شهرستان‌های شمال کشور است که در استان مازندران واقع شده که از سمت شمال به شهرستان قائم‌شهر، از سمت جنوب به شهرستان فیروزکوه در استان تهران و شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری و ارتفاعات دودانگه و دهستان چاشم در شهرستان مهدی شهر محدود است.

سوادکوه با شماری از جاذبه‌های گردشگری کشور همچون آبشار گزو ، پل ورسک، دریاچه شورمست و جنگل‌های بکری همچون جنگل هلی دار یکی از بهترین مقاصد برای سفر و طبیعت گردی است.

آبشار گزو و دریاچه شورمست

آبشار گزو با ارتفاع تقریبی 70 متر در فاصله 15 کیلومتری بخش شیرگاه از توابع سوادکوه و در جنگل‌های سرسبز و زیبای لفور و در کنار امام‌زاده‌ ای معروف به سه بزرگوار گزو  قرار دارد. مسیر ارتباط آن از وستای جمشیدآباد و لفور، در پشت سد البرز و در مسیر کار سنگ است. این مکان محل مناسبی برای گردشگران، صخره‌نوردان و کوهنوردان به حساب می‌آید.

دریاچه شورمست در فاصله پنج کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر واقع شده است. این دریاچه یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه و دارای امکانات تفریحی مانند قایق، اسکی روی آب و اقامتگاه ساده است.

آبشار چشمه علی

آبشار بسیار زیبا و پرآب چشمه‌علی که همان آبشار فصلی ورسک است، به ارتفاع تقریبی 20 متر از این دره به سمت روستای ورسک جاری است. آب این آبشار از ارتفاعات قدمگاه سرچشمه می‌گیرد و سالانه تعداد زیادی از مردم مشتاق را به سوی خود می‌کشاند.

از روستای ورسک تا زیر آبشار حدود 30 دقیقه راه است که نیمی از آن از کنار آب رودخانه می‌گذرد. آب و هوای این منطقه معتدل، مرطوب و کوهستانی است. این رودخانه فصلی است و در فصل‌های مختلف حجم آب متفاوتی دارد.

سد لفور

سد لفور یا همان سد البرز با ارتفاع 72 متر در دهستان لفور بر روی تلاقی سه رودخانه کارسنگ رود و آذررود و اسکلیم روهار در منطقه‌ای به نام دئوتک (محل تلاقی دو آب) احداث شده است. این سد از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی و مخزنی به حجم 150 میلیون مترمکعب است. این سد خاکی بزرگ در کنار جنگل زیبا، منظره‌ای زیبا و دلنواز را فراهم آورده است.

غار زنگیان

غار زنگیان یکی از غارهای طبیعی در منطقه سوادکوه در استان مازندران قرار دارد و یکی از زیباترین غارهای منطقه سوادکوه است. غار زنگیان در پایین‌دست روستای زنگیان و سمت غرب روستای ارات بن (و شمال دشت‌های ارات بن) قرار دارد. این غار از غارهای طبیعی با طاق‌های طبیعی بوده که دارای قدمت زیاد است. اطراف غار صخره است که این صخره سنگی همانند فرشی در اطراف این غار پهن شده است. گفته می‌شود دهلیزهای این غار تا 720 متر هم شناسایی شده است.

روستای اوریم

روستای اوریم از توابع شهر سوادکوه، در دهستان راستوپی قرار دارد. هوای مه‌آلود وضعیت قالب جوی این روستا است، در حالی که شهرهای اطراف این روستا شاهد هوای گرم، سوزان و شرجی تابستانی هستندو آب ‌و هوای معتدل و کمی سرد اوریم بهترین فرصت برای تابستان گذرانی و یا همان ییلاق است.

این روستا که در جنگل و کوه‌های سوادکوه قرار دارد، مناظر دلپذیری برای علاقه‌مندان به طبیعت دارد. همچنین پل راه‌آهن اوریم که مربوط به دوره پهلوی اول است از شاهکارهای معماری این دوره است و از جاذبه‌های شهرستان سوادکوه است. این اثر در تاریخ 22 مرداد 1384 با شماره ثبت 13090 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی جوارم

پارک جنگلی جوارم؛ محوطه پهناور جوارم در مسیر اصلی سوادکوه، در مقابل روستای جوارم و هشت کیلومتری شمال شهر زیرآب واقع شده و دارای امکانات استراحتگاهی برای گردشگران است.

جنگل‌های سوادکوه در استان مازندران یکی از بکرترین مناطق گردشگری ایران به شمار می‌رود که هنوز ناشناخته است. در این میان جنگل هلی‌دار با هوایی مه‌گرفته یکی از دیدنی‌ترین نقاط است. بخش وسیعی از شهرستان سوادکوه دارای جنگلی متراکم و متنوع با درخت‌هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملج و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار است.

جنگل‌های بکر در مناطقی که میان بومیان و اهالی پرتاس خوانده می‌شوند، دارای مسیرهای سخت و دشوار بوده ولی به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعی خاص، همواره در پوششی از مه قرار داشته و مناظر بدیعی را پدید می‌آورند.

در میان این نوع از جنگل‌ها نیز دره‌های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه‌سارهای متعدد، خودنمائی می‌کند. وجود درخت‌ها و درختچه‌های منحصربه‌فردی مانند سف، تل، تلکا، زرشک، الاش و لازه به همراه گیاهان میوه‌دار وحشی مثل ازگل، ولیک، زالزالک، گالش انگور، سولس و ته دونه، بر جذابیت نواحی جنگلی سوادکوه افزوده است. در این میان جنگل هلی‌دار در فاصله 220 کیلومتری تهران قرار دارد، این جنگل با درختانی سرسبز و بلندقامت و هوایی خنک و دلپذیر دل هر بیننده‌ای را می‌رباید.

اماکن متبرکه

آستانه مبارک حضرت امامزاده عبدالحق زیرآب در بین شهر زیرآب سوادکوه قرار دارد. بقعه در محوطه‌ای به مساحت 5500 متر با 650 متر مربع زیر بنا و 800 متر زائرسرا واقع است. پر آوازه است که وی عارفی بزرگ بوده است.

امامزاده حسن آلاشت در شهرآلاشت با فاصله 40 کیلومتر از مرکز شهرستان، منطقه نمونه گردشگری کمرپشت واقع است.

مسجد جامع شهر زیرآب که سقف چوبی آن با کنده کاریهای زیبایی از دعای صد بند (جوشن کبیر) با ظرافت و خطی خوش و بلوکه‌های چوبی منظم تزیین شده است، از شاهکارهای هنری به شمار می رود.

از دیگر جاذبه‌ها همچون قلعه شاهبالو زاهد در پل سفید، روستای دهمیان با فاصله 12 کیلومتر از مرکز شهرستان، راه باستانی سرتنگه در محور پل سفید به ورسک،کیلومتر 4 جاده خطیرکوه با فاصله 12 کیلومتر از مرکز شهرستان، آرامگاه اخوت در محور پل سفید به ورسک با فاصله 10 کیلومتر از مرکز شهرستان، برج دیدبانی شروین باوند در محور پل سفید به ورسک با فاصله 13 کیلومتر از مرکز شهر، پل ورسک در ورسک با فاصله 30 کیلومتر از مرکز شهر، پل راه آهن اوریم در محور پل سفید به ورسک، روستای اوریم با فاصله 25 کیلومتر از مرکز شهر، پل بالو در محور زیرآب به شیرگاه با فاصله 28 کیلومتر از مرکز شهر، پل شاه عباسی در محور پل سفید به ورسک، تنگه ابوالقیص با فاصله 26 کیلومتر از مرکز شهر می توان اشاره کرد.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار