شناسه خبر: 85
3 دی 1396
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,85/زلزله-تهران-و-شهرداری-که-شایعه-شده-در-تهران-نبوده!.html

زلزله تهران و شهرداری که شایعه شده در تهران نبوده!

تا به امروز آنچه که ثابت شده این است که دیگر نمی توان توقعی از شهردار تهران برای حضور در مناطق بحرانی یا چالش های بزرگ را داشت، چرا که وی اساسا به چنین طرز مدیریتی باور خاصی ندارد و مدیریت از راه دور و در ستاد بحران یا اتاق های تصمیم گیری را ترجیح می دهد.

زلزله تهران و شهرداری که شایعه شده در تهران نبوده!


به گزارش  مازند روز : پس از نزدیک به 4 ماه از تصدی گری محمدعلی نجفی در شهرداری تهران، زلزله ای در شامگاه 29 آذر روی داد تا وی خود را در شرایط حساس و بحرانی محک بزند.

شهر تهران با توجه به بافت و جغرافیایی که در آن قرار گرفته، می تواند هر آن بحران یا معضلات بزرگی را تجربه کند و میلیون ها انسانی که در آن زندگی می کند را به زحمت اندازد. از این رو مدیریت شهری به بزرگی پایتخت ایران با مشکلات و معضلات خاص خود، تبحر و تجربه ویژه ای می طلبد و تنها مدیرانی در این شهر موفق عمل کرده اند که از نزدیک با چالش های موجود در تهران دست به گریبان بوده اند.

زلزله یکی از خطرناکترین و ترسناکترین چالش های تهران محسوب می شود که وقوع آن در آینده نزدیک یا احتمالا دور، بر اساس نظر کارشناسان محتمل می باشد. چهارشنبه شب 29 آذرماه، زلزله ای 5.2 ریشتری تهران را لرزاند و بار دیگر مدیریت بحران در این شهر را به امری ضروری و اولویت دار تبدیل ساخت.

دراین میان از آنجاکه شهردار تهران به عنوان مدیر بحران پایتخت شناخته می شود، انتظار بر آن است که وی به عنوان متولی مدیریت بحران در این شهر جلسات ستاد بحران را شکل داده و مدیریت کند. در گزارش هایی که از ستاد مدیریت بحران تهران به بیرون درز کرد، خبری از حضور محمدعلی نجفی نبود و براساس برخی از شایعات منتشر شده و اخبار شبکه های اجتماعی؛ گفته می شود که وی به دلیل توصیه پزشکان در ایام آلودگی تهران، مجبور به ترک شهر در روز سه شنبه شده بود!!

هرچند که این خبر عجیب هنوز تایید و یا رد نشده ولی شهردار تهران ذقیقا کجا بوده که هیچ تصویر خاص و گزارش  مفصلی از حضور میدانی او در تهران منتشر نشده است. انتشار این نوع شایعات و اخبار خود باید دلیلی باشد که برای آرامش مردم از مدیران تهران حداقل گزارشی شفاف تر درباره عملکرد نجفی در اختیار افکار عمومی قرار بگیرد تا شایعات نیز در اینباره بیشتر دامن زده نشود.

اما ورای این مباحث، یک سوال جدی در مواقع بحرانی ایجاد می شود و آ ن این است که آیا اساسا نجفی، توانایی مدیریت بحران و چالش ها را در تهران دارد؟ سابقه مدیریتی محمدباقر قالیباف در 12 سال گذشته و حضور فعالانه وی در بسیاری از حوادث روی داده تهران، انتظاراتی را در میان شهروندان تهرانی ایجاد کرده که شهردار می بایست خود به عنوان مسئول اول شهر و مدیر بحران، قادر به بسیج امکانات و مدیریت سریع بحران در مواقع ضروری باشد.

در کنار توانایی های ابتدایی جسمانی، توانمندی های مربوط به مدیریت بحران و تجربیات در این زمینه توانست، قالیباف را به عنوان مدیری ویژه در مواقع بحران مطرح سازد. علاوه بر این وی دوره های مدیریت بحران را در دهه 70 تدریس می کرده و از نوجوانی در زلزله های بزرگی مانند طبس، بم و رودبار حضور فعال داشته است، به نحوی که در سال 1356 در زلزله طبس، در همان سن پایین به خاطر تبحر و هوشمندی هایی که داشت، مدیریت بخشی از سازماندهی منطقه برای کمک رسانی به وی سپرده شد.

حال از زمانیکه قالیباف ساختمان بهشت را ترک کرده، این نگرانی درباره نجفی وجود دارد که عکس العمل وی در برابر حوادث چه خواهد بود. تا به امروز آنچه که ثابت شده این است که دیگر نمی توان توقعی از شهردار تهران برای حضور در مناطق بحرانی یا چالش های بزرگ را داشت، چرا که وی اساسا به چنین طرز مدیریتی باور خاصی ندارد و مدیریت از راه دور و در ستاد بحران یا اتاق های تصمیم گیری را ترجیح می دهد. ولی بررسی سوابق نجفی در پست های مدیریتی نیز ثابت می سازد، تجربیاتی که وی داشته بیشتر درحوزه های فرهنگی و اجتماعی بوده و شاید به این دلایل باشد که نمی توان توقعاتی در زمینه های مدیریت عمرانی یا بحرانی از وی داشت.

نجفی در سال های ابتدای انقلاب به دانشگاه اصفهان رفت و مدیریت آنجا را برعهده گرفت. وزارت فرهنگ و آموزش عالی مقصد بعدی وی بود. معاونت آموزشی صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، ریاست سازمان برنامه و بودجه، عضویت در شورای شهر و معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دیگر پست های نجفی در چند دهه اخیر بوده اند. نجفی در بهمن 92 از سازمان میراث فرهنگی استعفا داد؛ فشار زیاد کاری و بیماری قلبی عارض‌شده به وی و از سوی دیگر، مشکلات فراگیر در این سازمان و ناتوانی وی در رسیدگی به همه آنها از جمله دلایل استعفای وی بیان شده است. مشاوره به رئیس جمهور در سال های پس از آن از جمله اقداماتی بوده وی تا رسیدن به پست شهرداری در تهران برعهده داشته است.

با توجه به این سابقه مشاهده می شود که نجفی بیشتر در مناصبی به خدمت پرداخته که دارای جنبه های فرهنگی و اجتماعی بوده و موقعیت های بحرانی و پرچالشی را در دوران مدیریت خود تجربه نکرده است، از این رو تهران نمی تواند محلی برای آزمون وخطای مدیر 66 ساله تهران باشد که با مشکل وخیمی مانند بیماری قلبی حاد درگیر است. به نظر می رسد، حضور وی در معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران به مراتب مناسبتر از حضور در پست حساسی مانند شهردار تهران بوده باشد. به هر حال، وی در اولین آزمون جدی تهران یعنی زلزله 5.2 ریشتری با انتقادات فراوانی از سوی ناظران شهری و رسانه ها مواجه شده و تردیدهای جدی در رابطه با وقوع چالش های خطرناک تر با آسیب های فراوان ایجاد کرده است.
 

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار