شناسه خبر: 4475
6 مهر 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,4475/پل‌های-مازندران-با-سازه‌های-بتنی-ساخته-شود.html
عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل تاکید کرد:

پل‌های مازندران با سازه‌های بتنی ساخته شود

عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل گفت: مازندران که رطوبت و احتمال خوردگی سازه‌ها بالا بوده استفاده از سازه‌های بتنی از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه‌تر است.

پل‌های مازندران با سازه‌های بتنی ساخته شود

حامد حمیدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه سازه‌های امروزی برای ساخت پل را می‌توان از دو دیگاه طراحی اولیه و نظارت اجرا بررسی کنیم، اظهار کرد: از منظر طراحی، آئین نامه‌های معتبری وجود داشته که پایه و اساس آن از آئین‌های آمریکایی و اروپایی است و طبق نشریه ۱۳۹ سازمان مدیریت برای بارگذاری پل‌ها، نشریه ۳۸۹ برای طراحی پل‌های بتن آرمه، نشریه ۳۹۵ برای طراحی پل‌های فولادی و نشریه ۵۱۱ برای بهسازی پل‌های موجود، مشکل خاصی برای پل‌های متعارف نداریم.

وی بااشاره به اینکه مهندسینی که در واقع تبحر، تخصص و دانش طراحی را داشته باشند، خروجی طراحی خوبی بر اساس آئین‌نامه‌های متعارف خواهند داشت، تصریح کرد: در مناطقی مثل مازندران که رطوبت و احتمال خوردگی بالا است، سازه‌های بتنی، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است زیرا پوشش کامل بتنی می‌تواند تا حد زیادی، زمان خوردگی و نفوذ شرایط بد جوی را به تاخیر بیندازد.

عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل گفت: برای سازه‌های فولادی راه حلی شامل حفاظت کاتدی وجود دارد و با این عمل می‌توان از خرده شدن و زنگ زدن فولاد در مازندران جلوگیری کرد.

حمیدی خاطرنشان کرد: باتوجه به سطح علمی دانشگاه‌ها در آینده سازه‌ها، به سمت سبک‌تر شدن و پر مقاومت شدن مصالح می‌روند یعنی ساختمان یا پل‌هایی که احداث می‌شود تاب‌آوری بیشتری در مقابل زلزله را خواهند داشت و  دانشگاه‌ها با استفاده از تکنیک یافتن فرم یا شکل بهینه سازه‌ها به نوع بارگذاری سازه‌ای بهینه  طراحی کنند.

وی تصریح کرد: عملیاتی کردن تاب آوری پل در مقابل زلزله به زمان بیشتری نیاز دارد زیرا باید بحث اقتصادی و تکنیک‌های اجرایی آن حل شود که در واقع این عمل، در حال شکل‌گیری است و فرم کلی سازه‌ها قابل تغییر می‌شود.

 عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل یادآورشد: در کشور ما، مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی نشریات و کتبی را منتشر می‌کند که یکی از این کتاب به نام سازه‌های نوین بوده که دارای سبک و دوام بالایی هستند و شامل سازه‌های ال اس اف(سازه‌های سبک فولادی)، سازه‌های بتنی پیش ساخته و سازه‌هایی که قابلیت تولید انبوه با هزینه کمتری در شهرک‌ها و اجتماعات دارند، در این کتاب معرفی شدند.

حمیدی اظهار کرد: در کشور ما با توجه به شرایط آب و هوایی، سیستم سازه‌ای که بتواند در برابر بارهای وارده و توان باروری مقاومت را داشته باشد، از ارکان مطلوبی برخوردار خواهد بود.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار