شناسه خبر: 3373
21 خرداد 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,3373/چشم-سازمان-های-شهرداری-ساری-همچنان-به-جیب-شهرداری.html

چشم سازمان های شهرداری ساری همچنان به جیب شهرداری

رئیس شورای اسلامی شهر ساری با انتقاد از وابستگی اکثر سازمان های زیر مجموعه شهرداری به بودجه این نهاد گفت که این مساله باعث شده تا این سازمان ها فاقد درآمد باشند و تنها بار مالی و هزینه های جاری را بر شهرداری تحمیل کنند .

چشم سازمان های شهرداری ساری همچنان به جیب شهرداری

سید مسعود مدینه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اساسنامه و اهداف، ماهیت و دلیل شکل گیری سازمان‌های وابسته به شهرداری‌ها علاوه بر توزیع ارائه خدمات به شهروندان، استقلال مالی آنها با عرضه و فروش فعالیت و کسب درآمد است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری ساری ۱۰ سازمان زیر مجموعه دارد، توضیح داد: از این تعداد بجز ۲ سازمان آتش نشانی و حمل و نقل بار و مسافر که در تعریف اساسنامه‌ای فعالیت آنها خدماتدهی رایگان به شهروندان است، اساسنامه بقیه بازرگانی است یعنی می‌بایست با تولید و ارائه فرآورده‌ها و فعالیت‌ها مطابق با چارت وظایفشان، کسب درآمد کنند.

رئیس شورای شهر ساری گفت: از سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری ساری، تنها سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوار) با عقد قرارداد ارائه خدمات و فروش نرم افزار به شرکت‌های کامپیوتری و الکترونیکی توانسته است گام‌هایی را در زمینه درآمدزایی بردارد.

وی برخی از این سازمان‌ها را برخوردار از ظرفیت و بسترهای لازم برای درآمدزایی دانست و افزود: به طور مثال سازمان عمران و بازآفرینی فضای شهری، سازمانی است که چهار کارخانه آسفالت، بتن ساخت قطعات و سنگ شکن دارد که از این ظرفیت‌ها به خوبی برای کسب درآمد پایدار استفاد نشده است.

مدینه گفت: در حالی که سازمان فضای سبز شهری با دارا بودن گلخانه‌های متعدد می‌تواند در زمینه تولید و فروش گل و گیاه علاوه بر ایجاد بازار خوب به سازمانی مستقل در زمینه درآمد مبدل شود و وابستگی خود به بودجه شهرداری را قطع کند.

وی از تصمیم اخیر شورای اسلامی شهر ساری برای پیگیری و برنامه ریزی این سازمان‌ها به سمت خودکفایی درآمدی خبر داد و افزود: در حال حاضر شهرداری ساری با در نظر گرفتن بودجه‌ها، هزینه‌های جاری این سازمان‌ها را پرداخت می‌کند در حالی که با کسب درآمد و استقلال مالی این بخش می‌تواند توسط خودِ سازمان‌ها تأمین شود.

مدینه گفت: هم اکنون حدود ۳۸ درصد بودجه شهرداری ساری صرف هزینه‌های جاری از جمله پرداخت دستمزد و حقوق نیروها و مابقی بودجه نیز صرف اجرای طرح‌های عمرانی می‌شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات - آتش نشانی و خدمات ایمنی - مدیریت آرامستان ها - سیما، منظر و فضای سبز شهری - فرهنگی، اجتماعی و ورزشی - حمل و نقل بار و مسافر - مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل- عمران و بازآفرینی فضاهای شهری - مدیریت پسماند و ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی ۱۰ سازمان زیر مجموعه شهرداری ساری هستند.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار