شناسه خبر: 3369
21 خرداد 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,3369/توقف-تاریخ-در-قلاکتی/-رازهای-سر-به-مهر-تخت-جمشید-مازندران-بازگشایی-می-شود؟.html

توقف تاریخ در قلاکتی/ رازهای سر به مهر تخت جمشید مازندران بازگشایی می شود؟

شاید کسی تصور نمی‌کرد که دو آبادی شیرآباد و شکرآباد که بعدها نام سرخرود به خود گرفت، آنچنان مهم شود که امروز گروه‌های باستان‌شناسی و محققان خود را به آنجا رسانده و در خصوص قدمت تپه‌ای که به "قلاکتی" معروف است، تحقیق کنند، تپه ای که امروز در محاصره حفر چاه‌های غیرمجاز قرار دارد و کار کاوش را بسیار سخت کرده است.

توقف تاریخ در قلاکتی/ رازهای سر به مهر تخت جمشید مازندران بازگشایی می شود؟

 به گزارش  مازندروز به نقل از ایسنا، شیرآباد و شکرآباد در گذشته در فاصله دو کیلومتری از شهر فعلی سرخرود قرار داشت، در واقع در آن زمان، جایگاه شهر فعلی سرخ رود در بستر دریا و دو روستا در اطراف تپه بود.

در گذشته بندری به نام بندر دریابار در سرخرود و در کنار تپه قلاکتی بوده که در زمان ساسانیان به دست رومیان به آتش کشیده شد و این واقعه نسل به نسل در میان مردم اصیل و بومی سرخرود نقل قول و از آن یاد می‌شود و محل آن را در ۶ فرسخی آمل و در کنار رود هزهز می‌دانند که همان نام قدیمی رود سرخرود است.

این اطلاعات در حالی امروز در میان مردم دست به دست می‌شود که گروه باستان شناسی پروژه کاوش تپه قلاکتی بخش سرخرود در این بخش مشغول به تحقیق و تفحص است تا اطلاعات دقیق‌تری از هویت این شهر به دست بیاورند.

 

سیدسعید جلالی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه آمل کرسی ایران بوده و امیران در این شهر سکونت داشتند و به نوعی پایتخت شمالی محسوب می شد، اظهار کرد: در حوزه های پایتخت هر استان حاشیه تمدنی وجود داشته که حوزه تمدنی آمل نشات گرفته از مازاد تولید این حوزه ها است.

وی با اشاره به اینکه نشانه هایی از "قلعه ماهانه سر" در کتاب های خطی وجود دارد و با توجه به بزرگی آن که در دوره قدیم به اندازه آمل تشبیه می شد، تصریح کرد: با توجه به پیشینه تاریخی، قلعه ماهانه سر می تواند دارای جایگاه رفیع و بزرگی باشد چراکه برای حفظ این مکان یک نسل از بین رفته اند.

مدیرکل دفتر تقسیمات وزارت کشور خاطرنشان کرد: تیمورلنگ از پادشاهان ایرانی بود که برای فتح این قلعه ماهانه سر دو هدف کسب قدرت و پیروزی بر مرعشیان را داشته و همچنین کسب منفعت از این منطقه که می توان به عنوان تخت جمشید مازندران لقب داد.

جلالی با بیان اینکه محمودآباد سرزمین قلعه ها بوده چرا که  قلعه های زیادی در آزادمون، بونده و چهارمحل آهی وجود داشته که قلعه ماهانه سر به عنوان مادر این قلعه ها به حساب می آید، گفت: تاریخچه شهر سرخرود در نتیجه گردن بریدن چهار هزار نفر در یک روز است که رودخانه این شهر پر از خون و به رنگ سرخ درآمد و از آنجا معروف به سرخرود شد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از آینده مردم سرخرود در قلعه ماهانه سر وجود دارد، افزود: مسئولان این شهر باید برای باروری و بازسازی این منطقه تلاش کنند چرا که این امر در جذب توریست بسیار موثر است و برای اینکه وضعیت این قلعه برای جذب توریست مهیا شود لازم است هزینه ابتدایی صورت گیرد.

 

به گزارش ایسنا مازندران، تپه قلاکتی بخش سرخرود اصالت این منطقه بوده و به هویت مازندران و شمال ایران کمک می‌کند بنابراین ممکن است در کاوش‌هایی که انجام می‌شود یک خلاء تاریخی پر شود و در این صورت قلاکتی یک پایگاه شاخص برای مطالعات محوطه‌های دیگر می‌شود و با توجه به پتانسیل رودخانه و زمین‌های مناسب این منطقه، می‌توان با تحقیقات دقیق‌تر و به دست آوردن داده‌های بیشتر این مکان را به سایت موزه، پارک موزه یا پایگاه مطالعاتی باستان شناسی برای دوران اسلامی و تاریخی تبدیل کرد.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار