شناسه خبر: 3366
20 خرداد 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,3366/افتتاح-غرفه-بزرگ-صنایع-دستی-مازندران-در-نخستین-نمایشگاه-بین‌المللی-توانمندی‌های-صادراتی.html

افتتاح غرفه بزرگ صنایع دستی مازندران در نخستین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: به‌مناسبت روز جهانی صنایع دستی، غرفه بزرگ صنایع دستی مازندران در نخستین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی مازندران در ساری افتتاح می‌شود.

افتتاح غرفه بزرگ صنایع دستی مازندران در نخستین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی

حسین ایزدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: به‌مناسبت روز جهانی صنایع دستی، غرفه بزرگ صنایع دستی مازندران در نخستین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی مازندران در ساری افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های متعدد طی هفته صنایع دستی در استان مازندران، افزود: برپایی نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی، برگزاری هشتمین «آیین هنرماه» در نوشهر، تجلیل از تولیدکنندگان و کارآفرینان برتر و رونمایی از اپلیکیشن صنایع دستی جز برنامه‌ها است.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه برنامه‌های ما شامل حمایت از تولید، بحث آموزش و همچنین بازرگانی و صادرات است، اضافه کرد: برای حمایت از صنعت‌گران بحث تسهیلات را برای ایجاد اشتغال فراگیر در دستور کار داریم.

ایزدی با اعلام اینکه سال گذشته ۶۹۱ فقره پروانه انفرادی و ۲۰ فقره کارگاهی در استان صادر شد، اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هنرمندان صنایع دستی بحث بیمه است که با توجه به قانون حمایت از صنعت‌گران این مهم درحال پیگیری است.

وی تصریح کرد: یکی از مسائل مهم بحث احیای رشته‌های منسوخ شده بوده که برخی به‌دلیل   عدم آموزش و برخی نیز به علت عدم رغبت برای جوانان و نبود مواد اولیه درحال فراموش شدن بود که تمام تلاش ما احیای این رشته‌ها است.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه بیش از ۷۸ رشته صنایع دستی فعال و نیمه‌فعال در مازندران داریم، اظهار کرد: از این تعداد ۱۷ رشته مختص به استان مازندران بوده که شامل سفال، جاجیم، گلیم‌چه، متکازین،لاک‌تراشی، گلیج، نمدمالی و سایر است.

ایزدی بیان کرد: ۴۸ اثر صنایع دستی دارای مهر اصالت ملی و ۱۲ اثر دارای مهر اصالت یونسکو است.

وی یادآور شد: همچنین از ۱۵ تا ۱۹ مرداد ماه امسال برپایی بازارچه ملی صنایع دستی در شهرستان قائم‌شهر در سه سطح ملی، منطقه‌ای و استانی در دستور کار قرار دارد.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در پایان خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بیشتر هنرمندان صنایع دستی مازندران در سطح ضعیفی هستند لازم است از آنان حمایت مادی و معنوی صورت گیرد تا بتوانیم بیش از گذشته شاهد تولیدات ناب و فاخر آنان باشیم.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار