شناسه خبر: 3103
2 خرداد 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,3103/برگزاری-کرسی-آزاداندیشی-«تبیین-وظایف-و-اختیارات-رهبری».html

برگزاری کرسی آزاداندیشی «تبیین وظایف و اختیارات رهبری»

کرسی آزاداندیشی طلاب با عنوان وظایف و اختیارات مقام معظم رهبری در قانون(نظارتی یا اجرایی) در مرکز تخصصی حوزوی زینب کبری(س) تنکابن برگزار شد.

برگزاری کرسی آزاداندیشی «تبیین وظایف و اختیارات رهبری»

به گزارش مازندروز به نقل از خبرگزاری فارس، کرسی آزاداندیشی طلاب با عنوان وظایف و اختیارات مقام معظم رهبری در قانون(نظارتی یا اجرایی) بعد از ظهر امروز با حضور حجت الاسلام احمد رضوی به عنوان استاد داور و شرکت طلاب در مرکز تخصصی حوزوی زینب کبری(سلام الله علیها) تنکابن برگزار شد.

لطیفی به عنوان نماینده طلاب منتقد به تبیین شبهه چرایی عدم ورود رهبری در حوزه‌های اجرایی پرداخت.

وی با بیان اینکه یکی از شبهاتی که در مقاطع مختلف تاریخ و به طرق گوناگون مطرح شده در خصوص ورود رهبر در سازمان ها و نهادها است، تصریح کرد: زمانی این شبهه اذهان مردم را درگیر می‌کند که ناکارآمدی حوزه‌های اجرایی اوج می‌گیرد و سبب تشدید نارضایتی افکار عمومی می‌شود.

لطیفی افزود: در هر مکان و در گفت‌وگوها شنیده می‌شود یا در فضای مجازی دیده می‌شود که مگر رهبری دارای بالاترین مقام در جامعه اسلامی نیست اگر مشکلات را می‌دانند پس چرا رسیدگی نمی‌کنند؟ و اگر هم از مشکلات خبر ندارند که چگونه رهبر مشکلات را نمی‌دانند؟ یا با وجود مشکلات فراوان اقتصادی چرا یک نفر را منصوب نمی‌کنند تا مشکلات حل شود؟

این نماینده طلاب ادامه داد: وظایف و اختیارات رهبر آن‌گونه که در قانون اساسی آمده پاسخگوی مسائل و مشکلات جامعه نیست، در قانون فقط وظایف نظارتی برای رهبر در نظر گرفته شده در حالی که لازم است اختیارات رهبر در قانون بازنگری شود.

در ادامه سلیمانژاد نماینده طلاب موافق بیان کرد: رهبری در جامعه اسلامی دارای شئونی است اول اینکه ولایت فتوا دارد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) با ابلاغ وحی مردم را هدایت می‌کردند و معصومین نیز وحی را تبیین می‌کردند. در زمان غیبت امام عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف) فقیه جامع الشرایط ولایت فتوا دارند.

وی افزود: شان دوم ولی فقیه، شان سیاسی است یعنی با کمک مردم حکومت اسلامی تشکیل می‌دهند و همین مردم با انتخابات مختلف نمایندگان خود را در راس امور کشور قرار می‌دهند. شان دیگر ولی فقیه که در قانون هم آمده قضاوت و نظارت است.

سلیمانژاد گفت: در قانون اساسی17 اصل درمورد وظایف و اختیارات رهبری بیان شده است، اینکه راه حل تمام مشکلات را به دوش رهبر بگذاریم نگرش درستی نیست.

این نماینده طلاب با اشاره به اینکه در طول تاریخ آسیب‌های اجتماعی به چگونگی نقش مردم بستگی دارد، خاطرنشان کرد: مثلاً اگر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در جنگ احد شکست می‌خورند به خاطر این است که سربازان و فرماندهان جایگاه خود را برای جمع‌آوری غنایم ترک کردند.

وی با بیان اینکه تبعیت‌پذیری مردم از رهبری خیلی مهم است، تصریح کرد: در اوایل انقلاب در قضیه بنی صدر امام خمینی(ره) در پاسخ کسانی که خواستار برکناری بنی صدر توسط ایشان بودند، فرمودند: شما مجلس دارید بروید استیضاح کنید.

در ادامه جلسه ارائه کننده بحث همراه با حاضرین به پاسخ برخی از اشکالات منتقدین پرداخت و بیان کردند: اگر رهبری بخواهند در کار دستگاه‌های اجرایی دخالت کنند این باعث هرج و مرج جامعه و بهم ریختگی می‌شود پس از ابزارها و نهادها استفاده می‌کنند که همه مردم مشارکت داشته باشد. مثلاً وقتی رهبری حکم رئیس جمهور را تنفیذ می‌کنند رای مردم را تایید کردند، پس قانون اساسی بیشتر نقش نظارتی برای رهبر درنظر گرفته است. مردم باید به رشد فکری و بصیرت سیاسی وعلمی برسند و دغدغه‌های رهبر را داشته باشد.

در پایان حجت‌الاسلام احمد رضوی با جمع بندی مطالب اظهار کرد: در قانون اساسی رهبر نقش نظارتی دارند به غیر از قوای نظامی که مستقیماً از سوی رهبر انتخاب می‌شوند، نظارت رهبری با ابزارهایی از جامعه است.

وی با اشاره به اینکه توانمندی رهبر به صلاحیت و توانمندی ابزارهای کارشان است، ادامه داد: وقتی مردم ابزارهای ضعیف تحویل می‌دهند کارکرد رهبر هم ضعیف می‌شود، انتظارات از رهبر باید متناسب با جایگاه و اختیارات ایشان باشد.

رضوی افزود: معمولاً انتظارات جامعه از رهبری انتظارات بی جا و القا شده از سوی بیگانگان است که می‌خواهند با ضعیف جلوه دادن مسؤولان کشور، نظام را زیر سوال ببرند، البته مشکلات در جامعه وجود دارد اما راه حل آن نگاه به ظرفیت‌های داخلی است.

وی گفت: در عرصه‌های اقتصادی تنها راه نجات ما اجرای اقتصاد مقاومتی است؛ اینکه جوانان مشغول کار شوند، واردات نداشته باشیم، در انتخابات هم نمایندگان خود را از کسانی انتخاب کنید که چشم به همین آب و خاک داشته باشد.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار