شناسه خبر: 2897
22 ارديبهشت 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,2897/خاموشی-چراغ-هنر-هفتم-در-تنکابن-،-دائمی-یا-موقت؟.html

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن ، دائمی یا موقت؟

تعطیلی تنها سینمای شهرستان تنکابن با وجود برخی اعتراض های مردمی همچنان ادامه دارد و دستگاههای مربوطه نیز تاکنون اقدام موثری در جهت بازگشایی مجدد آن انجام نداده اند.

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن ، دائمی یا موقت؟

شهرستان تنکابن در گذشته نه چندان دور چهار سالن سینمایی به نام های انقلاب (شهر فرنگ ) ، ایران ، کاپری و شقایق داشت و بسیاری از مردم برای گذراندن اوقات فراغت و دیدن فیلم های روز کشور به آنجا می رفتند و لحظات شاد و مفرحی را سپری می کردند.
با گذشت زمان سینماها یکی پس از دیگری دستخوش تغییراتی شدند و چراغ هنر هفتم در این سالن ها یکی پس از دیگری خاموش شد تا مردم این منطقه بیش از پیش حسرت روزهای گذشته را بخورند.
سینما کاپری در اوایل انقلاب دچار آتش سوزی شد و پس از گذشت سال ها سرانجام با تغییر کاربری به مجتمع تجاری تبدیل شد و سینما شقایق نیز که در شهر خرم آباد واقع بود نیز به صورت متروکه همچنان باقی مانده اما سینماهای ایران و انقلاب به کار خود ادامه می دادند تا اینکه سینما ایران با ظرفیتی حدود 450 نفر بر اثر برف شدید سال 92 تخریب شد و هیچ اقدامی هم جهت بازسازی آن صورت نگرفت.
سینما انقلاب هم که حدود 500 نفر ظرفیت داشت پس از چندین بار بسته شدن و بازگشایی مجدد سرانجام در ماه های پایانی سال 97 به طور کامل تعطیل شد تا پرده نقره ای آن برای همیشه سفید بماند.
اکنون بیش از چهار ماه از تعطیلی تنها سینمای شهر تنکابن می گذرد و تمامی تلاش ها برای بازگشایی مجدد آن بی نتیجه مانده است و مردم و بویژه جوانان از دیدن فیلم های روز سینمای ایران بر روی پرده نقره ای محروم مانده اند.
کارشناسان معتقدند که در تمام جوامع پیشرفته ، برای اوقات فراغت مردم برنامه ریزی صورت می‌گیرد و برنامه‌های فرهنگی جزو اولویت‌های کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه محسوب می‌شود.
آنان بر این باورند که رسانه ها نقش بسیار پررنگی درتغییر تفکرات جامعه بشری دارد و این نقش را نمی توان نادیده گرفت و سینما نیز در تحکیم ارزش ها نقش بسیار زیادی دارد و سینما ، رسانه ای تأثیرگذار و پرمخاطب در ساختمان فرهنگی یک کشور است و تاثیر بسزایی در هدایت افکار و اندیشه جامعه دارد و نبود آن می تواند معضلات اجتماعی را در خانواده ها و جامعه تشدید نماید.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور در دی ماه سال گذشته اعلام کرده بود که دولت به منظور ایجاد پردیس های سینمایی به ازای ایجاد هر پرده سینمایی یک میلیارد و 600 میلیون ریال تسهیلات به بخش خصوصی پرداخت می کند.
رمضانعلی حیدری خلیلی با بیان اینکه ایجاد سالن های کوچک با صندلی های کم تعداد برای پردیس های سینمایی به صرفه است ، افزود : مجتمع های فرهنگی هنری 30 شهر کشور که فاقد سالن سینما است با مشارکت بخش خصوصی به امکانات مورد نیاز نمایش فیلم تجهیز می شوند.
** تعطیلی سینما نتیجه غفلت فرهنگی مدیران
یک شهروند تنکابنی با ابراز تاسف از تعطیلی تنها سینمای این شهر ، گفت : متاسفانه در شرایطی که فیلم های بسیار خوبی بر روی پرده سینماهای کشور است و فروش بالای فیلم ها نشان از استقبال خوب مخاطبان دارد ، مردم این شهر از دیدن این فیلم ها محروم شده اند.
عارف نفاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در شهری که به عنوان مرکزی فرهنگی همواره در هنر و هنرپروری پیشگام بوده و در عرصه هنر نمایش و سینما اساتید و بازیگران ارزشمند و فرهیخته ای را تقدیم جامعه کرده و مردمان آن نگاه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ و هنر دارند ، نداشتن سالن سینما بسیار غم انگیز و دردناک است.
وی اظهار داشت : بسته شدن یک مرکز فرهنگی همچون سینما نتیجه غفلت فرهنگی مدیران دستگاه های مربوطه است و این مسئله به مراتب آسیب های بیشتری را در مقایسه با تهاجم فرهنگی خواهد داشت.
این شهروند با انتقاد از سکوت و بی تفاوتی مسئولان نسبت به بسته شدن سینماهای این شهر ، افزود : مدیرانی که دغدغه فرهنگی دارند و جلسات متعددی پیرامون این موضوع برگزار می کنند باید نسبت به بسته شدن سینماها به افکار عمومی پاسخ بدهند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخ روشنی از آنها شنیده نشد.
وی یادآور شد : باید هر چه سریعتر نسبت به بازگشایی مجدد سینما انقلاب یا احداث یک سینمای جدید در این شهر اقدام شود تا خلا فرهنگی موجود هر چه سریعتر برطرف گردد.
**سینماهای مجتمع آدینه در انتظار بخش خصوصی
شهردار تنکابن با ابراز تاسف از بسته شدن تنها سینمای این شهر گفت : پس از اطلاع از این موضوع تلاش های زیادی جهت خرید سینما انقلاب صورت گرفت تا پس از بازسازی ، مجددا به فعالیت خود ادامه دهد اما متاسفانه توافقی در این زمینه حاصل نشد.
محمد زرودی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مالک هر دو سینمای ایران و انقلاب یک شخص حقیقی بود که متاسفانه در سال های گذشته فوت کرده و اکنون در دست وراث قرار دارند و نتوانستیم با آنها جهت خرید یک سینما به توافق برسیم.
وی به سینماهای در حال ساخت مجتمع فرهنگی تجاری آدینه اشاره کرد و اظهار داشت : این سینماها بر اساس توافق صورت گرفته مربوط به شهرداری است و می توانیم آنها را به بخش خصوصی واگذار نماییم.
زرودی افزود : نداشتن سالن سینما در شهری همچون تنکابن با پیشینه تاریخی و فرهنگی درخشان بسیار غم انگیز است و تلاش خواهیم کرد تا هر چه سریع تر چراغ هنر هفتم در این شهر روشن شود.
** ورود دو سرمایه گذار بومی برای احداث سالن سینما در تنکابن
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن درباره آخرین وضعیت سینما انقلاب این شهرستان گفت : در طول دو سال گذشته در سینما انقلاب پخش فیلم و اجرای برنامه های هنری صورت می گرفت تا اینکه در آخرین جلسه کمیسیون بند 5 ایمنی مواردی در خصوص ایمن نبودن سالن سینما مطرح شد.
بابک شمس ناتری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با توجه به ایراداتی که در ایمنی سالن سینما مطرح شد ، به بهره بردار اعلام گردید که تا زمان رفع مشکلات ، اکران فیلم صورت نگیرد.
وی با بیان اینکه بحث ایمنی یکی از نکات حائز اهمیت در هر مرکز هنری است ، اظهار داشت : در این زمینه بهره بردار با مالکین سینما صحبت هایی داشته و منتظر اتفاقات خوبی در این زمینه هستیم.
شمس ناتری گفت : در حال حاضر با رایزنی های صورت گرفته ، یکی از هنرمندان شهرستان جهت راه اندازی سینما سیار به استان معرفی شده تا به اکران فیلم های روز سینما در نقاطی که ظرفیت و شرایط آن مهیا باشد ، بپردازد.
وی در ادامه از رایزنی با دو سرمایه گذار بومی برای ساخت سینما در این شهرستان خبر داد و افزود : نخستین سرمایه گذار در حال احداث یک مجموعه تفریحی ، گردشگری و پذیرایی در یک نقطه از ساحل شهرستان است که با صحبت های انجام شده قرار است یک سالن سینما با ظرفیت مناسب نیز احداث نماید.
به گفته رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن ، این سرمایه گذار همزمان در حال طراحی و تثبیت نقشه سالن اجرای موسیقی به گنجایش یک هزار و 300 نفر است که قطعا این اتفاق خواهد افتاد و هیچ دغدغه ای در این زمینه وجود نخواهد داشت.
شمس ناتری گفت : سرمایه گذار بومی دیگر با توجه به اینکه دو سازه در حال ساخت دارد اعلام نموده که در هر دو سازه فضای مناسب برای ایجاد سالن سینما وجود دارد و بنابراین قرار است بازدیدی از محل صورت گیرد و نتیجه نهایی بزودی اعلام می شود.
این مسئول گفت : موضوع سینماهای مجتمع آدینه که توسط شهرداری مطرح شده به دلیل مشکلات حقوقی زمان بهره برداری آنها مشخص نیست و در حال حاضر تنها گزینه اصلی و قطعی همان دو سرمایه گذار بومی می باشد.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار