شناسه خبر: 2488
26 فروردين 1398
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,2488/از-پرداخت-وام-بلاعوض-تا-استفاده-از-صندوق-توسعه-برای-جبران-خسارت-ها/-گزارشی-از-مهم-ترین-اقدامات-دولت-در-بحران-سیل.html

از پرداخت وام بلاعوض تا استفاده از صندوق توسعه برای جبران خسارت ها/ گزارشی از مهم ترین اقدامات دولت در بحران سیل

از پرداخت وام بلاعوض تا استفاده از صندوق توسعه برای جبران خسارت ها/ گزارشی از مهم ترین اقدامات دولت در بحران سیل

شفقنا- سمانه جعفرزاده: به دنبال بارش های شدید که از روزهای پایانی سال گذشته در برخی مناطق کشور آغاز شد، سیل اغلب استان های کشور را در برگرفت. خسارت های سیل در استان های شمالی مازندران و گلستان ، فارس لرستان و خوزستان بیشتر از مناطق دیگر بوده است. بر اساس اعلام رییس اورژانس کشور آخرین آمار تلفات سیل اخیر را ۷۰ جان‌باخته و ۷۹۱ مصدوم بوده است. با این حال نهادهای امداد رسان با تخلیه مناطق در معرض سیل، بویژه مناطق پایین دست سدها در استان خوزستان و لرستان که بیشترین خسارت سیل در این مناطق بوده و مدیریت ورود و خروجی آب سدها در حال مدیریت بحران هستند.

شفقنا در گزارشی به مهم ترین اقدامات دولت در برابر بحران سیل در برخی استان ها پرداخته است که در زیر می آید:

روحانی: دولت با تمام توان خسارت آسیب دیدگان سیل اخیر را جبران می کند

به گزارش شفقنا، رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت با تمام امکانات و توان خود خسارات همه کسانی که در حوادث اخیر آسیب دیده‌اند را جبران خواهد کرد، از ابلاغ دستور العمل تشکیل کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب به منظور انجام اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت در مواجهه با این حادثه طبیعی خبر داد.به گزارش شفقنا،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در اولین جلسه هیأت دولت در سال جدید، اظهار داشت: در آغازین روزهای سال ۱۳۹۸ مردم با همه توان و نیرویی که در اختیار داشتند به کمک و یاری همدیگر شتافتند و این جای قدردانی دارد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در آغاز سال جدید شاهد دو نعمت بزرگ هستیم، گفت: یکی از این نعمات و رحمت الهی ، بارش باران است که می‌تواند آثار و برکات فراوانی برای کشاورزی و تأمین نیازمندی‌های آبی کشور و جبران کمبود ذخایر آب‌های زیرزمینی داشته باشد. اما در عین حال شدت بارندگی در زمان‌های کوتاه و در یک منطقه کوچک، چنانچه پیش‌بینی‌های لازم در سال‌های گذشته و طرح‌های قبلی انجام نداده باشیم، می‌تواند برای مردم مشکل‌آفرین و تهدیدزا باشد.رئیس جمهور خاطر نشان کرد: نعمت بالاتر از رحمت خداوند، همکاری و هماهنگی و ایثار و کمک مردم در حوادث روزهای اخیر بود و این نعمت بسیار ارزشمندی است.دکتر روحانی گفت: اگر چه در سال‌های قبل هم گاهی در برخی از استان‌ها شاهد مشکل سیل بودیم، اما اینکه یک مرتبه از ۳۱ استان کشور حدود ۲۵ استان و در برخی روزها همه استان‌ها درگیر آن شوند، شاید بی‌سابقه و یا کم‌سابقه باشد. چنین اتفاقی باعث می‌شود کمک‌رسانی از یک استان به استان همجوار کم شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: شرایط امسال ظاهراً شرایط ترسالی است و به جای ۱۰ سالی که شاهد خشکسالی بودیم، در شرایط ترسالی میزان بارش یک مرتبه افزایش چشمگیری می‌یابد و نسبت به ۵۰ سال هم بارش سال آبی تاکنون ۳۳ درصد افزایش داشته است. ورودی آب مخزن سد در استان خوزستان در سال آبی امسال تاکنون ۲۳٫۶ میلیارد مترمکعب بوده است و این در حالی است که پارسال ورودی این سد ۵ میلیارد بوده است و حتی در میانگین ۵۰ ساله هم این میزان ۱۵ میلیارد متر مکعب بوده است، لذا نسبت به میانگین ۵۰ ساله هم حدود ۵۰ درصد بارش باران افزایش داشته است. دکتر روحانی خاطر نشان کرد: با توجه به میزان بارش‌هایی که انجام شده در مناطقی که سد بوده است، کنترل‌ها با دقت انجام شده است و چه بسا اگر این سدها وجود نداشت، میزان بارشی که در خوزستان وجود داشته می‌توانست بسیار تهدیدزا باشد. همچنان که در سال ۵۸ تقریباً تمام خوزستان زیر آب رفت و همه زندگی مردم دچار مشکل شد.

وزیر اقتصاد: دولت ارقامی را با نرخ ترجیحی برای پرداخت تسهیلات بانکی به مناطق سیل‌زده در نظر گرفته

وزیر اقتصاد با بیان اینکه دولت ارقامی را با نرخ ترجیحی برای پرداخت تسهیلات بانکی به مناطق سیل زده در نظر گرفته است، گفت: ما بقی این میزان هم توسط دولت از بودجه عمومی پرداخت می شود. به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اقدامات وزارتخانه متبوعش برای تخصیص اعتبارات به مناطق سیل زده چه بوده است؟ اظهار کرد: تامین اعتبارات مورد نیاز را از طریق تنخواه آغاز کرده ایم و از ابتدای سال به استان های سیل زده این پرداخت انجام شده و خوشبختانه وجوه به موقع به دست مسئولان استانها رسید. وی افزود: بخش دوم کار تامین اعتبار در بخش گسترده تر است که برای آن بخشنامه صادر شد که آن هم با توجه به شرایط هر استان به پرداخت اعتبارات می پردازیم.دژپسند با بیان اینکه دولت ارقامی را با نرخ ترجیحی برای پرداخت تسهیلات بانکی به مناطق سیل زده در نظر گرفته است، گفت: ما بقی این میزان هم توسط دولت از بودجه عمومی پرداخت می شود و علاوه بر این مصوبه‌ای از دولت گرفتیم که مودیان مالیاتی که خسارت بیش از پنجاه درصد داشته اند، بدهی مالیاتی شان بخشوده شود.

وزیر اقتصاد با تأکید بر این‌که «در نظر گرفتیم تمام اشخاصی که به مناطق سیل زده کمک‌های نقدی می‌کنند، این کمک‌های نقدی‌شان جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب شود»، اظهار کرد: این فرصتی است که در اختیار کسانی که کمک می‌کنند قرار گرفته است. همچنین دیروز تفویض اختیاری به گمرک انجام دادیم تا تمام محموله‌هایی که از خارج برای هلال احمر ما جهت کمک به سیل زدگان ارسال می‌شود با اختیار تام ترخیص شود و هیچ اتلاف وقت و انرژی در این زمینه صورت نگیرد.دژپسند ادامه داد: در مورد تأمین اعتبارات نیز چون حجم خسارات وارده بسیار زیاد است، همچنان این موضوع در دست بررسی است و امیدواریم بتوانیم از منابع گوناگون این تأمین اعتبار را انجام دهیم تا هیچ خسارت دیده‌ای بدون حمایت باقی نماند.

پرداخت وام بلاعوض ۱۰ میلیون تومانی برای تعمیر مسکن سیل زدگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به سرپرست خانوارهای سیل‌زده تحت پوشش بهزیستی، علاوه بر کمک‌های دولت، بالغ بر ۱۰میلیون تومان وام بلاعوض برای تعمیر و بازسازی مسکن پرداخت می‌شود. به گزارش «ایبِنا» محمد شریعتمداری با تاکید بر اینکه همه اقدامات در حمایت از سیل‌زدگان ادامه خواهد داشت، گفت‌: از ابتدای وقوع سیل، سازمان بهزیستی و سایر سازمان‌های تابعه وزارت رفاه همه ظرفیت خود را برای کمک به مددجویان تحت پوشش بسیج کردند و مدیران مربوطه حضور میدانی فعال داشتند. وی افزود: سامانه ثبت خسارت مددجویان بهزیستی فعال شده تا میزان خسارت وارده به‌طور کامل شناسایی شود. شریعتمداری گفت: به رئیس سازمان بهزیستی دستور داده شد تا تمام مددجویان در مناطق سیل‌زده کمک هزینه معیشتی به میزان ۳ برابر مستمری بگیرند که طبق گزارش دریافت شده این رقم برای برخی از مددجویان مناطق سیل‌زده پرداخت شده و مابقی تا هفته آینده پرداخت می‌شود. وزیر رفاه ادامه داد: همچنین تمهیداتی اندیشیده شده تا برای آن دسته از افرادی که آسیب جدی ناشی از سیل به زندگی‌شان وارد شده، وام قرض‌الحسنه ۵ میلیون تومانی برای خرید لوازم منزل پرداخت شود. وی گفت: یکی دیگر از اقدامات انجام شده این بوده که مراکز نگهداری مددجویان و گروه‌های هدف جابه‌جا شده و به نقاط امن رفته‌اند. وی ادامه داد: اقلام مورد نیاز و ضروری مددجویان تحت پوشش نیز به‌صورت هدفمند در میان آنها توزیع شده است. وزیر رفاه گفت: واحدهای مراکز آسیب‌دیده و آسیب‌های وارد شده به مددجویان به‌طور دقیق شناسایی خواهد شد و با تخمین خسارت تا رفع مشکل مددجویان کنار آنها خواهیم بود. شریعتمداری افزود: از سوی دیگر تیم‌های اورژانس اجتماعی، روان‌شناسان و مشاوران برای حمایت‌های اجتماعی و روانی از دیگر آسیب‌دیدگان در منطقه فعال بوده‌اند. وزیر رفاه با اشاره به خسارت‌های جدی وارد شده به سیل‌زدگان و مددجویان تحت پوشش، گفت: ما با همراهی مردم، خیرین و هماهنگی‌ با سایر سازمان‌ها کنار سیل‌زدگان خواهیم بود و به نحوی تلاش خواهیم کرد که خسارت پیش آمده مرتفع شود.   علاوه بر این معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تمام کارگران آسیب‌دیده در سیلاب اخیر کشور و به خصوص در استان لرستان مشمول بیمه بیکاری می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی: بیش از ۲۴ ساعت پیمانکاران وزارت راه در محدوده استان لرستان در حال فعالیت هستند

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت به تشریح آخرین اقدامات در مناطق سیل‌زده پرداخت.به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست هیئت دولت درباره کمک رسانی به مناطق سیل زده گفت: نکته مهم آن بوده که بازگشایی فوری صورت بگیرد و بازسازی بعد از آن انجام شود و همزمان این دو اقدام صورت گرفته است، نکته مهم دیگر بعد از عبور موقت و ایمن این است که احداث‌ راه‌های جدید را در دستور کار قرار دهیم.اسلامی افزود: برخی از راه‌ها  به دلیل اینکه در مسیر آن‌ها خط لوله‌‌ای نبوده است و اکنون چشمه‌های زیادی فعال شده و زمین و خاک را حرکت می‌دهد، فعالیت ما این است که در جهت بازسازی از متد‌های جدیدی به خصوص در راه خرم آباد به پل‌دختر استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما فعلا بایستی گذر‌های موقت برای ارتباط برقرار کنیم و اکنون پیمانکاران ما مشغول به کار هستند؛ بیش از ۲۴ ساعت پیمانکاران وزارت راه در محدوده استان لرستان در حال فعالیت هستند تا ما بتوانم یک راه دسترسی موقتی را برقرار کنیم و مطالعاتی صورت گرفته تا بتوانیم به وسیله پل و یا تونل راهی را برقرار کنیم. وی اظهار کرد: حجم خسارات ما حدود ۶ هزار نقطه در طول بیش از ۱۲ هزار کیلومتر اتفاق افتاده و بخش از آن‌ها با فرو‌نشست روبه رو است؛  یعنی به قدری زمین پر آب و سیر‌آب شده که ما مرتب با فرونشست هم مواجه هستیم و بدون اطلاعات قبلی راهداران ما با نشست مواجه می‌شوند.اسلامی گفت: موضوعی که امروز در دستور کار راهداری ما قرار دارد، این است که بتوانیم نقاط مناسب تری را برای عبور راه‌های روستایی انجام دهیم.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: نخستین مرحله تسهیلات بلاعوض معیشتی به مبلغ ۵۰ میلیون ریال به حساب سیل‌زدگان این استان واریز شد. مسعود رضایی افزود: ارزیابی خسارات وارده به واحدهای مسکونی مردم سیل زده استان در حال انجام است و پرداخت تسهیلات و اعتبارات بلاعوض پیگیری می شود. وی اظهار داشت: امروز برخلاف اینکه هنوز مصوبه دولت به بانک‌ها ابلاغ نشده است، اما با مساعدت رئیس بنیاد مسکن کشور اولین سری از کمک‌های بلاعوض معیشتی به حساب آسیب دیدگان از سیلاب واریز شد.وی بیان کرد:پرداخت خسارت در ۲ نوع اسیب به واحد مسکونی و آسیب به اسباب و اثاثیه مردم که در قالب تسهیلات و کمک‌های معیشتی پرداخت می‌شود.رضایی تصریح کرد: در بخش معیشتی ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه و ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض صورت می‌گیرد که پرداخت کمک‌های ۵ میلیون تومانی بلاعوض از محل منابع داخلی بنیاد مسکن لرستان آغاز شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان با تاکید بر اینکه در مجموع سقف تسهیلات پرداختی به واحدهای شهری۸۲۰ میلیون ریال و برای واحدهای روستایی۷۰۰ میلیون ریال است، افزود: برای واحدهای احداثی شهری ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه و۱۲۰ میلیون ریال بلاعوض به علاوه ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه معیشتی و۵۰ میلیون ریال بلاعوض معیشتی پرداخت می‌شود.رضایی یادآور شد: در بخش روستایی برای واحدهای احداثی۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه و ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به علاوه ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه معیشتی و ۵۰ میلیون ریال بلاعوض معیشتی پرداخت می‌شود.وی افزود: ماهیت خسارتی که در واحدهای مسکونی پلدختر است از نوع تعمیری است و به ازای هر واحد تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال وام تعمیری و بلاعوض پرداخت می شود.

مناسب‌سازی اراضی کشاورزی گلستان توسط دولت

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: در برخی از اقدامات انجام شده بویژه مناسب‌سازی اراضی کشاورزی، فراتر از پیش‌بینی‌ها هستیم و این موضوع رضایت مردم را به دنبال داشته است. آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان عصر امروز یک شنبه در دیدار با دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوربا تقدیر از تلاش و زحمات خستگی‌ناپذیر رئیس جمهور و تمامی دولتمردان، گفت: اگر چه امروز در شرایط دشواری قرار داریم اما با اراده دولت اقدامات بسیار خوبی در سطح استان اتفاق افتاده و در برخی از اقدامات انجام شده بویژه مناسب‌سازی اراضی کشاورزی، فراتر از پیش‌بینی‌ها هستیم و این موضوع رضایت مردم را به دنبال داشته است.دکتر واعظی نیز در این دیدار گفت : استان گلستان از لحاظ شاخص‌های اقتصادی از وضعیت مناسبی برخوردار است، این شاخص‌ها نشان‌دهنده آن است که می‌توان برنامه‌ریزی‌های دقیقی را برای بهبود وضعیت زندگی مردم انجام داد.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه در جریان سفر کاروان تدبیر و امید، اعتبار قابل ملاحظه‌ای برای تسریع در توسعه استان اختصاص خواهد یافت، اظهار داشت: دولت مصمم است با تکمیل مصوبات باقیمانده از سفر قبلی، طرح‌ها و پروژه‌های جدیدی را برای توسعه روزافزون استان به اجرا درآورد.

اختصاص ۱۰۰۰ فضای ورزشی برای اسکان سیل‎زدگان لرستان

وزیر ورزش و جوانان از اختصاص یک‎هزار فضای ورزشی برای اسکان سیل‎زدگان خبر داد. به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‎فر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دنبال نزول رحمت الهی و بارندگی‌هایی اخیر، شاهد وقوع سیلاب در برخی مناطق بودیم.

وی تصریح کرد: در این بارندگی‌ها ضمن تقویت ذخایر و منابع آبی کشورمان در تعدادی از استان‌ها هموطنان به خاطر سیل و مشکلات جنبی بارش‌ها دچار مشکل شدند و خانه‌های آنها دچار آب گرفتگی شد.وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: بیش از ۲۰ استان کشور درگیر سیل هستند که از ابتدای این بارندگی‌ها مجموعه دولت با تاکید رئیس جمهور وارد صحنه شدند تا عملیات امداد و نجات و پشتیبانی را شروع کنند. سلطانی‎فر اضافه کرد: بیش از یک‎هزار مکان ورزشی در اختیار ستاد مدیریت بحران کشور است که ۵۰۰ تا از آنها استفاده شده و بقیه هم آماده هستند که در اختیار سیل زدگان و مسافران نوروزی قرار بگیرند.وی بیان کرد: برای حمایت و پشتیبانی از اقدامات استان‌های درگیر سیل، اعتبار خوبی برای کمک به هیئت‌های ورزشی روز شنبه ابلاغ کرده‌ایم که در اختیار هیئت‌ها قرار گرفت تا بتوانند به امر پشتیبانی برسند.

وزیر راه و شهرسازی: اجرای باند دوم جاده خرم‎آباد به پلدختر از اولویت‎های وزارتخانه است.

محمد اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جاده خرم‎آباد به پلدختر از راه‎های شریانی بوده و اجرای باند دوم آن از اولویت‎های وزارتخانه است. وی تصریح کرد: کارشناسان معتقد هستند با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه و مجاورت این محور در کنار کوهستان و رودخانه کشکان، با ایجاد واریانت در نقاط بحرانی و تغییر شیوه در انجام کار می‎توان آسیب پذیری این محور را به حداقل رساند.وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه بلند مدت برای این مسیر به خدمت گرفتن مشاورین جهت مطالعه مسیر است تا با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان و پس از تهیه نقشه‎ها، مطالعات لازم و تامین اعتبار، با ایجاد واریانت ضمن افزایش ایمنی این قسمت از محور خرم‎آباد به پلدختر را از بلایای طبیعی مصون نگه‎ داریم.اسلامی اضافه کرد: اولین و مهمترین اولویت کاری ما در این محور با توجه به ۱۷ نقطه‎ای که در این مسیر آسیب‎دیده، ترمیم، ایجاد یک جاده موقت با ایمنی بالا برای برقراری ترافیک است که اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل راهداری و حمل و نقل استان با تمام توان در حال انجام است.

وزیر صنعت خبر داد؛ معافیت ۵۰درصدی مالیات واحدهای تولید استان‌های سیل‌زده

وزیر صنعت، معدن و تجارت از معافیت ۵۰ درصدی مالیات واحدهای تولید استان‌های سیل زده خبر داد.  به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در بازدید از شهرک صنعتی آق قلا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در اولین روزهای سیل استان‌های مازندران و گلستان که فرمودند نیروهای مسلح تمام امکانات خود را پای کار بیاورند، گفت: مقام معظم رهبری با این پیام امید را به جامعه سیل زده آوردند. همین طور حضور رئیس جمهور در روز جمعه در استان خوزستان، اقدامات سازمان‌های هلال احمر و مدیریت بحران، فرمانداران و استانداران و تمامی مسئولین نشان از دغدغه آن‌ها برای رفع مشکلات پیش آمده دارد.وی با بیان این‌که مردم خود جوش به میدان آمدند، افزود: روز اول به مسئولین استان مازندران و تمام استان‌ها ابلاغ کردم، در درجه اول به کمک مردم بیایند. چون در آن روزها اولین دغدغه این بود که مردم آسیب کمتری ببینند. اینکه با کمک همه تلفات انسانی کم شد جای تشکر دارد.وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مصوبات اخیر دولت برای صنوف اظهار کرد: مصوباتی که در این باره داده شد، از تمام حوادث مشابه خیلی بیشتر بوده است. دولت به این مسئله نگاه تسهیل‌گری دارد. البته تاکنون در خصوص صنعت مصوبه‌ای داده نشده است. مصوبات تاکنون حول محور مردم، کشاورزی، اصناف و اقدامات ضروری بوده است. اطمینان داشته باشید تا آغاز به کار شهرک صنعتی آق قلا پیگیر مشکلات واحدهای تولیدی هستم.رحمانی ادامه داد: دولت برای مصوبات حوزه صنعت منتظر تکمیل گزارشات است. در این خصوص شهرک آق قلا را داریم که صد درصد آسیب دیده است. شهرک‌های دیگری هم داریم که آسیب‌های جزئی دیده‌اند، ولی در این شهرک واحدها بیشتر آسیب دیده‌اند.

مهم ترین اقدامات دولت از زبان وزیر کشور

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، شامگاه ۱۹ فروردین ماه در گفت‌وگوی زنده از محل ستاد مدیریت بحران استان خوزستان، با برنامه تیتر امشب شبکه خبربا اشاره به اینکه باردیگر نام استان خوزستان با عطر مجاهدت و ایثار و فدارکاری آمیخته شد و مردم این دیار غیور در یک جهاد مقدس به رویارویی با سیل ویرانگر پرداختند و صحنه های زیبایی از هنرمندی و غیرت و شور و حماسه را خلق کردند گفت: حجم و میزان سیلاب در استان خوزستان بسیار وسیع است و اگر همت و همکاری مردم و هماهنگی میان نیروهای امدادی نبود شاهد خسارت های بسیار زیاد انسانی و مالی بودیم. وزیر کشور با اشاره به برگزاری جلسه  ستاد مدیریت بحران با حضور وزیر نیرو گفت: برای مهار و کنترل بهتر سیلاب باید تصمیمات جدی در بالادست سدها گرفته می شد و با این تصمیم که با ریسک های جدی همراه است حجم خروجی آبها کاهش یافت.

رحمانی فضلی وجود سدهای متعدد در استان خوزستان را که حاصل تلاش دولتهای مختلف در جمهوری اسلامی می باشد در مهار سیلابها بسیار حیاتی توصیف کرد و گفت: اگر این سدها نبودند خوزستان به دریاچه ای عظیم تبدیل می شد و باید قدردان تدابیر اندیشیده شده در طول انقلاب اسلامی در جهت توسعه منطقه باشیم.وزیر کشور با بیان این مطلب که اگر در جریان سیل اخیر می گوییم مردم در آرامش هستند به معنای شرایط خوب زندگی برای هموطنان سیلزده نیست تصریح داشت: اینکه مردم به دلیل شرایط تحمیلی ناشی از سیلاب در چادر و با خدمات محدود زندگی می کنند اصلا مورد قبول ما نیست و آن را درک می کنیم اما واقعیت آن است در حال حاضر حدود ۲۰۰ روستا در آبگرفتگی کامل است که ۶۰  روستا در وضعیت بحرانی هستند لذا ناچار به اسکان عزیزان هموطن ساکن در این روستاها درمحل های اقامت موقت هستیم تا جان آنان را صیانت کنیم و به دنبال آن با فراغ خاطر از امنیت جانی مردم، برای مهار و کنترل سیلاب اقدامات لازم صورت پذیرد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در شهرها  آبگرفتگی جدی گزارش نشده است، از همکاری مردم در اجرای توصیه ها و هشدارهای مراکز امدادی تشکر کرد و افزود: تمامی توصیه های مراکز امدادی برای حفظ جان مردم و کاهش آسیب به اموال آنهاست و هر لحظه در امداد و نجات حیاتی است، لذا هموطنان به توصیه ها و هشدارها توجه کامل داشته باشند و به محض دریافت پیام های هشداری بلافاصله نسبت به انجام آن اقدام کنند.رحمانی فضلی تصریح کرد: شب گذشته در یکی از کانالهای فرعی که برای کشاورزی استفاده می شود، آب سرزیر کرد و به سمت اهواز آمد و برخی از خیابانهای حاشیه ای شهر اهواز دچار آبگرفتگی شد، اما بحمد الله  به هیچکدام از منازل و مساکن مردم در اهواز آب نفوذ نکرد.

وی افزود: از همان دیشب نیروها مستقر شدند و کار می‌کنند و در آخرین گزارش اعلام شد که ۸۰درصد این انحراف از کانال مسدود شده و تا امشب کاملاً بسته خواهد شد.وی ادامه داد:در کل استان خوزستان در حوزه دشت آزادگان، دز و کارون با موضوع احتمال سیل مواجه هستیم.

رحمانی فضلی اشاره کرد: امروز جلسه ای با وزیر نیرو داشتیم که برای مدیریت مناسب باید در بالا دست در حوزه خروجی سدها تصمیماتی اتخاذ می‌شد که این اقدامات از نظر فنی و کارشناسی حتما توام با ریسکهایی است که می بایست تصمیم گیری می‌کردیم. الحمدلله تصمیم گیری خوبی شد و در خروجی رودها هم در کارون و هم در کرخه و دز حجم زیادی از خروجی سدها و ورودی به دشت را کم می‌کند و به ما فرصت می‌دهد تا ظرف سه روز با مدیریت بهتر، جلوی خسارتهای احتمالی آینده را بگیریم.وی افزود: بعد از سه روز مجدداً با اطلاعات و پیش بینی هواشناسی و تحلیل درست آنها، تصمیم گیری جدیدی می‌ کنیم، اگر هوا رو به بهبود باشد کماکمان می‌توانیم حجم را کمترین کنیم و اگر شرایط خاصی پیش آمد می‌توانیم متناسب با آن شرایط تصمیم‌گیری کنیم.

بیش از ۹۰ روستا خوزستان تخلیه و جمعیت در جای دیگری مستقر شدند

وزیر کشور ضمن قدردانی از مردم خوزستان، گفت: بیش از ۹۰ روستا تخلیه و جمعیت در جای دیگری مستقر شدند که همکاری ها در جهت استقرار و اسکان موقت و هم در مدیریت سیل توسط مردم انجام می‌شد و واقعا سپاسگزار این مردم هستیم. همه مردم باهم توانستند این دریای وسیع آب را مدیریت کنند.وی ادامه داد: مردم سراسر کشور هم به کمک استانهای سیلزده آمده اند. استانهای معین این استانها تعیین شده و امکانات، منابع و تجهیزات کاملاً منظم و مرتب و با انسجام ارسال می‌شود. بخشهای مربوط به هرکدام از استانهای معین ۵گانه مشخص شده است وبا به فرماندهی واحد استاندار محترم امکانات و منابع سامان می یابد.

استفاده از ستادهای اربعین و مواکب برای اسکان سیل زدگان

وزیر کشور اضافه کرد: از دیگر تصمیمات گرفته شده، استفاده از ستادهای اربعین و مواکب است که جریان فرهنگی بسیار خوبی ایجاد کرده است و امروز در حدود ۵۵ هزار غذا از این طریق توزیع شد که همه را مردم از سراسر کشور کمک می‌کنند. قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران اظهارکرد: همه دستگاههای اجرایی از جمله دستگاههای نظامی، انتظامی، صداوسیما، وزارت راه، وزارت نیرو، هواشناسی و به خصوص هلال احمر در هماهنگی کامل عمل می‌کنند و شاهد مدیریت، انسجام و هماهنگی بین همه نیروها هستیم.وزیر کشور با اشاره به اینکه امروز سه جلسه شورای تامین، جلسه کارشناسی با وزیر نیرو و جلسه ای با مدیران بحران را در شهر اهواز داشتیم، افزود: تصمیماتی که امروز اتخاذ شد می تواند در پایین آوردن حجم آب و جلوگیری از خسارت ها نقش به سزایی داشته باشد.قائم مقام شورای عالی هماهنگی مدیریت بحران کشور با بیان اینکه مردم ایران تا امروز کمک کردند و با سیل محبت و لطف و ایثاری که مردم به نمایش گذاشتند توانستیم در حوزه امنیت، تامین امکانات و کالاها و مشارکت در اقدام به خوبی عمل کنیم، گفت: خوب است این فضایی که در کشور ایجاد شده و نشانی از وحدت و همدلی است را همگی ادامه دهیم.وزیر کشور گفت: ۱۱ سد در استان خوزستان  وجود دارد که به جز سد عباسپور و سد دز، مابقی بعد از انقلاب ساخته شده اند و این سدها بیش از ۱۸ میلیارد متر مکعب آب ذخیره کرده‌اند که اگر نبودند خوزستان به دریاچه ای تبدیل شده بود و با زحماتی که برای ساخت این سدها کشیده شده است میتواند در کنترل سیلاب، کمک به جلوگیری از خسارات و مهمتر اینکه می‌تواند در وضعیت توسعه منطقه‌ای کمک کند.

همه خسارتها در دولت مطرح و نحوه جبران تصویب می شود

وزیر کشور با بیان اینکه گزارش نهایی خسارتهای سیلهای اخیر امروز به رییس جمهور محترم ارائه شد، افزود: نهایتا تا ۴شنبه همه خسارتها در دولت مطرح و نحوه جبران تصویب می شود چراکه یکی از نگرانی های بحق مردم، بحث تامین خسارتها است.رئیس شورای امنیت کشور گفت: وقتی می‌گویم مردم در آرامش هستند و حمایت می‌کنند به معنای نادیده گرفتن نگرانی‌ها،ناراحتی‌ها و شرایط روحی ای که اکنون دچارش هستند، نیست. ما باید بدانیم مردمی که تا دیروز در خانه و کاشانه خود بودند، اکنون مجبور به ترک شده‌اند و در چادرها و مساکن موقت زندگی کنند که قطعا خدماتی که آنجا میگیرد، اصلا قابل مقایسه با خانه یشان نیست که آنها را نگران و شرایطشان را سخت تر می‌کند و ما مایل بر سختی و نگرانی مردم نیستیم. اما در کنار این سختی ها مردم همکاری و کمک میکنند که واقعا باید قدردان باشیم.وزیر کشور گفت: بیش از ۲۰۰ روستا در استان خوزستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده است که کمتر از نیمی از این روستاها شرایط ویژه ای دارد. در شهر‌های بستان، سوسنگرد، حمیدیه، رفیه و اهواز آبگرفتگی در داخل شهرها نداریم اما کماکان در حاشیه این شهرها و نزدیکی شهرها، برخی محدوده ها دچار آبگرفتگی شده اند که باید رسیدگی شود.

مبلغ مطالبات خسارت های سیل ۹۵ و ۹۷ تا وصول از سازمان برنامه و بودجه از محل استان پرداخت شود

وی اشاره کرد: در جلسه پیشین شورای ستاد مدیریت بحران مقرر شد مبلغ مطالبات خسارت های سیل ۹۵ تا وصول از سازمان برنامه و بودجه از محل استان پرداخت شود و امروز در جلسه مدیریت بحران استاندار گزارش داد که همه این ارقام پرداخت شده البته بخشی به دست مردم نرسیده که فردا انجام می‌شود و بخشی هم از خسارتهای سیل ۹۷ مانده بود که پرداخت می‌شود.قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران اظهار کرد: مقاومت مردم برای تخلیه به معنای لجبازی نیست، هشدار تخلیه عموما ۲۴ساعت قبل یا بیشتر به مردم داده می شود که همین موجب می‌شود مردم احتمال خطر را دور بدانند و باور نکنند ولی وقتی وقوع حادثه نزدیک تر می شود سریعاً اقدام می‌کنند. این درصورتی است که با اعلام هشدار، مردم باید به موقع اقدام کنند تا دچار مشکل نشوند و نقل و انتقالات به راحتی انجام شود.وی افزود: وقتی آب وارد شهر می شود نمی‌توان کاری کرد پس وقتی توصیه و دستورالعملی از مدیران استانی ابلاغ می‌شود حتما در موعد زمانی انجام دهند تا دچار مشکل نشوند. البته مردم به صورت خودجوش پیشگیری هایی را برای مقابله با سیل و جلگیری از ورود آب به خانه ها کرده اند و آموزشهای تلویزیون هم بسیار موثر است که البته نباید معطوف به مواقع بحران شود .وی با اشاره به اینکه برخی مردم به دلیل نگرانی از سرقتها منازل را تخلیه نمی‌کنند، اضافه کرد: در شورای تامین امروز این موضوع مطرح شد و براساس گزارش های نیروهای انتظامی و بسیج هیچگونه سرقتی انجام نشده است و حتی میزان سرقتها به نسبت ماههای قبل بسیار کاهش یافته است و این نشان از همدردی مردم است و حضور منسجم در صحنه مانع از این کار می‌شود.

یک سری کارها در پایین دست سد مانند پخش سیلاب، ایجاد دایکها و انحراف آب، در حال انجام است

رحمانی فضلی در فراز دیگری به اقدامات وزارت نیرو در سد سیمره اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو در تهران و در منطقه کارشناسان زیده خود را در حوزه های آب، اقلیم شناسی، هواشناسی و مهندسی ذیل ستاد بحران سامان داده و تمام پروژه هایی که در کوتاه مدت و میان مدت می‌تواند موضوع آب را مدیریت کند، بررسی می‌کنند. یک سری کارها در پایین دست سد مانند پخش سیلاب، ایجاد دایکها و انحراف آب، در حال انجام است و برخی در بالادست سدهایی مانند کارون،کرخه و دز انجام می شود. سد کرخه در مسیری است که خروجی سیمره به آن می‌ریزد. لذا در تلاش هستند حجم سد سیمره در کوتاه مدت را افزایش دهند که وزیر نیرو امروز از  پیشرفت این طرح نیز گزارش دادند که می تواند ۴۰۰ تا۵۰۰ مترمکعب دبی در آنجا ذخیره شود که قطعا در خروجی سیمره و و پس از آن سد کرخه موثر خواهد بود. همه روشهای کارشناسی در گروههای مطالعاتی بررسی و اقدام می‌شود.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه در خوزستان کارهای خوبی انجام شده است، گفت: چند روز پیش نگران آبگرفتگی شدید در شهرهای دشت آزادگان از جمله وسنگرد،بستان،رفیعه بودیم. اما اکنون پیک آب را گذراندیم. اکنون کارون در اهواز حجم آب ۳۲۰۰ متر بر ثانیه را تجربه می‌کند. کنار کارون دایک و دیواره های شنی ایجاد می شود و همه توسط مردم انجام می شود. امروز آبگرفتگی ای در هیچ شهری در مناطق مسکونی نداریم و امیدواریم با برنامه ریزی تا چندوز دیگر شرایط بهتر شود.

استانهای معین و دستگاههای اجرایی همه امکانات را آورده اند

رحمانی فضلی تاکید کرد: موضوع مهم دیگر، تامین تجهیزات، امکانات و ماشین آلات است که استانهای معین و دستگاههای اجرایی همه امکانات را آورده اند و از بخش خصوصی میخواهیم آنها هم امکانات خود را برای کمک به مردم بیاورند.

وی اضافه کرد: کار اصلی دستگاههای اجرایی بعد از سیل است؛ تخلیه آب و لایروبی و بازسازی و ایمن سازی منازل و پرداخت خسارتها پس از سیل آغاز خواهد شد.وزیر کشور گفت: هوا گرم می شود و آبگرفتگی بستری برای شیوع بیماریها است که هلال احمر و وزارت بهداشت و بهزیستی باید با جدیت بیشتری وارد عمل شوند.

افرادی که میتوانند ۳تا۴ ماه خانه اجاره کنند و دولت اجاره بها را پرداخت می‌کند‌

وی ادامه داد: مصوب کردیم افرادی که میتوانند ۳تا۴ ماه خانه اجاره کنند و دولت اجاره بها را پرداخت می‌کند‌.همچنین کسانی که مکان مناسب و منزل دارند، در اختیار مردم سیل زده قرار دهند تا در جای مطمئنی زندگی کنند و در غیر این صورت باید امکانات سرمایشی و رفاهی در چادرها ایجاد شود. رحمانی فضلی گفت: امروز گزارش خسارت های استانها به رییس جمهور محترم ارائه شد و دولت بر این موضوع تاکید دارد. در سه جلسه هیئت دولت مصوبه هایی برای پرداخت خسارتهای سیلزدگان داشتیم و پرداخت خسارتهای بخش کشاورزی از دیروز شروع شد. پس از جلسه با رهبر انقلاب و تاکید رییس جمهور ، جلسه ای در وزارت گشور برگزار شد و تمام دستگاهها موظف به برآورد دقیق خسارتها و تعیین محدوده خسارتها و ماموریتها با زمانبندی ها دقیق شدند و یقینا این خسارتها تامین می‌شود.وی اضافه کرد: البته در مرحله اول باید بخشی را از تسهیلات بانکها استفاده کنیم و رییس جمهور به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ماموریت دادند تا این رقم را پیش بینی کنند. همچنین دستگاههای متولی باید منابع بودجه ای را مطابق با اولویت این مناطق تخصیص دهند.

از صندوق توسعه به عنوان یکی از منابعی که در زمان اضطرار می شود، استفاده کرد

رحمانی فضلی گفت: همچنین از ظرفیت ماده ۱۰ و۱۲ که تحت عنوان مدیریت بحران در بودجه حدود ۵درصد مشخص شده است که رقم قابل توجهی است، استفاده خواهد شد، اللته قطعا همه اینها کفاف نخواهد داد و روزی که در محضر مقام معظم رهبری بودیم معاون اول گزارشی ارائه کردند و توصیه این بود که بتوانیم با توجه به اینکه شرایط اضطرار است از صندوق توسعه به عنوان یکی از منابعی که در زمان اضطرار می شود، استفاده کرد، کمک بگیریم که ان شاءا… با مساعدت رهبری انجام خواهد شد.

به سپاه و وزارت راه ماموریت دادیم که پلهای موقت و متحرک بسازند

وزیر کشور در بخش بعدی سخنان خود به اولویت ها و مسائل موجود در استان لرستان پس از سیل اشاره کرد و گفت: اولویت اصلی کل منطقه لرستان راه و مواصلات است. سیل  برخی مقاطع جاده ها را  از بین برده است و احداث راه جدید زمانبر است. بسیاری از پلها از بین رفته است. به سپاه و وزارت راه ماموریت دادیم که پلهای موقت و متحرک بسازند و البته امکان ارتباط موقت ایجاد کرده ایم وگرنه خدمات رسانی سخت تر می شود.

مشکل قطعی آب، برق و مخابرات کاملا حل شد

وی ادامه داد: مسئله دوم بحث لایروبی و رسوب زدایی از مساکن و منازل است، خیابان ها تاحدودی تمیز شده اما در خانه ها حتی تا ۱ونیم متر گل و لای است. نقش مردم در این زمینه و برای اصلاح آن بسیار موثر است،  اما با این حال این کار زمان زیادی می برد. وی افزود: مسئله سوم خدمات زیربنایی و زیرساختی است. مشکل قطعی آب، برق و مخابرات کاملا حل شد.رحمانی فضلی بیان داشت: در بحث آبرسانی به جز مناطق محدودی آبرسانی صورت گرفته هرچند به صورت آب بسته بندی و بهداشتی هم ارائه می شود. در امکان اسکان هیچ مشکلی نداریم و اسکان موقت و چادرهای متمرکز خیلی استقبال نشد و تصمیم گرفتیم چادر به مردم بدهیم تا در داخل محوطه خانه های خود مستقر شوند. در لرستان هم مجوز دادیم که مردم خانه هایی را اجاره کنند اجاره آنها را پرداخت می‌کنیم.وزیر کشور اضافه کرد: مسئله بعد غذا و تغذیه است که با همراهی موکبهای اربعین و برنامه ریزی هلال احمر، خیرین و سمن ها کار می کنند و مشکلی در خدمات رسانی و تغذیه نداریم.وی تاکید کرد: وقتی می‌گویم مشکل نداریم دلیل بر این نیست که مردم در شرایط رضایتمندی زندگی می‌کنند، مردم سیلزده در سختی و مشکلات هستند ولی قطعا با بزرگواری آنها قابل تحمل می شود و خداوند هم لطف خواهد کرد و به خاطر صبرشان عنایت خدا نصیب آنها خواهد شد. همه نیروها و مسئولان به فکر هستند تا به مردم کمک کنند تا مشکلاتشان حل شود.وزیر کشور در خصوص  استان گلستان  گفت: در منطقه گمیشان و آق‌قلا و روستاهای آنجا، به دلیل اینکه حجم ورودی آب درآنجا چند برابر حجم عبوری رودخانه بود و تمام دشت را آب گرفت و مجبور به پخش سیلاب شدیم. اما در آنجا شاهد صحنه مجاهدت، تلاش و مقاومت مردم و همه نیروها برای تخلیه آب بودیم. در این خصوص تصمیم گرفته شد مسیر گرگانرود که رسوبات فراوان شده بود بازگشایی شود لایروبی شود و حتی مجبور شدیم حواشی دریا را لایروبی کنیم و کانالهای انحرافی ایجاد کنیم.این منطقه شیب ۲دهم درصد دارد یعنی شیبی ندارد. بیش از ۷۰ بیل مکانیکی در منطقه کار می‌کنند. سازمان بنادر و ارتش لایروبهای قوی آوردند. در ظرف دوهفته اندازه یک سال کار فنی انجام شده است.وی افزود: سطح آب در گمیشان و آق قلا پایین آمده است اما باید بدانیم بارندگی هنوز هست و آب شدن برفها وجود دارد ولی امیدواریم که تا چند روز دیگر با تسریع خروج آب، آبگرفتگی از خانه ها برطرف شود.

بنیاد مسکن هم ارزیابی و هم ساخت مسکن را شروع کرده است

وزیر کشور در پایان از مردم گلستان خواست: به دلیل اینکه خانه های مردم در گمیشان و آق قلا بیش از ۲۰روز آب گرفته اند، نباید بدون بررسی فنی در این مکانها مستقر شوند به همین منظور کمیته فنی تشکیل شده است که استحکام بنا را بررسی خواهد کرد. بنیاد مسکن هم ارزیابی و هم ساخت مسکن را شروع کرده است و به سرعت برای بازسازی خانه های آسیب دیده اقدام خواهد شد.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار