شناسه خبر: 243
27 دی 1396
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,243/بازارهای-هفتگی-در-مازندران،-راهی-برای-توسعه-اقتصادی.html

بازارهای هفتگی در مازندران، راهی برای توسعه اقتصادی

بازارهای سنتی و هفتگی در مازندران به واسطه مشاغلی همچون کشاورزی، دامداری و دامپروری که از مشاغل عمده و اساسی مردان و زنان مازندرانی است، همواره از رونق خوبی در نقاط مختلف برخوردار بوده است.

بازارهای هفتگی در مازندران، راهی برای توسعه اقتصادی

 

به گزارش مازند روز : اقتصاد و توسعه اقتصادی در همه جوامع شهری و روستایی از اهمیت بالایی برخوردار است و بازارهای هفتگی از گذشته‌های دور تاکنون به عنوان مراکزی برای انجام مبادلات ضروری، نقش مهم و موثری در توسعه اقتصادی ایفا کرده‌اند.

 

کم بودن فاصله شهرها و روستاها در استان مازندران و داد و ستد میان روستاییان و شهرنشینان موجب شده است که روستاییان علاوه بر فروش محصولات سنتی و محلی خود در بازارهای هفتگی، محصولات مورد نیاز خود را هم از شهر تهیه و بدین وسیله در توسعه اقتصادی شهر و روستا تأثیرگذار باشند.

بازارهای سنتی و هفتگی در مازندران به واسطه مشاغلی همچون کشاورزی، دامداری و دامپروری که از مشاغل عمده و اساسی مردان و زنان مازندرانی است؛ همواره از رونق خوبی در نقاط مختلف برخوردار بوده است.

این نوع بازار، از گذشته‌های دور شاهد حضور کشاورزان و دامداران برای عرضه محصولات و خریداران برای خرید از محصولات تازه، ارگانیک و محلی بوده است تا ضمن عرضه محصولات ارزان و سالم، منبعی برای کسب درآمد و امرار معاش، برای خانوارها باشد.

بازارهای هفتگی که در طول سال در نقاط مختلف مازندران دائر است همواره و در چهار فصل سال، از رونق خوبی برخوردار بوده است و افراد محصولات غذایی، پوشاک و مایحتاج زندگی خود را از این بازار تهیه می‌کرده‌اند.

بازارهایی که ساعت مشخصی برای کار ندارند و فروشندگان از صبح تا تاریکی شب، تلاش برای به دست آوردن لقمه‌ای نان حلال را در دستور کار قرار داده‌اند و مردم هم برای خرید و هم برخی براساس عادت و تفریح از این بازارها خرید می‌کنند و به نوعی با گشت و گذاری کوتاه در بازارهای هفتگی متوجه می‌شویم که در این بازارها به معنای واقعی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توان پیدا کرد.


زنان هم‌پای مردان در بازارهای هفتگی

در این بین نقش زنان در بازارهای هفتگی و محلی از جمله موارد و مسائل مهمی است که تلاش برای توسعه اقتصادی را در کنار مردان دنبال کرده و با فروش محصولات محلی خود همچون سبزی، میوه و مرغ، تخم مرغ و اردک،هم‌پای مردان، نقش اثرگذار در اقتصاد خانواده دارند.

حضور زنان و مردان در کنار هم و تلاش برای کسب روزی حلال در انبوه رنگ‌ها و طعم‌های محصولات کشاورزی، صنایع دستی و سایر فرآورده‌های روستایی، جاذبه‌های سنتی و محلی مازندران را در این بازارها به نمایش می‌گذارد.

در بازدیدی از این بازارهای هفتگی می‌توان جریان نشاط و شادابی و رونق کسب و کار را مشاهده کرد؛ بازارهایی که فروش پوشاک و مواد غذایی گرفته تا ترشی‌جات، مرباجات، ظروف خانه و انواع لوازم دست‌ساز شامل کلاه حصیری، بیل، داس، تبر و فروش مرغ و ماهی و پرندگان محلی، رونق بخش آن است.

 

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار