شناسه خبر: 1981
28 اسفند 1397
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,1981/زمان-و-چگونگی-برگزاری-دومین-جشنواره-محلی«آشه»-در-مازندران.html
روستای شیاده بندپی، میزبان گردشگران ایرانی می‌شود

زمان و چگونگی برگزاری دومین جشنواره محلی«آشه» در مازندران

دبیر دومین جشنواره بومی محلی آشه گفت: دومین جشنواره بومی محلی «آشه» سوم تا ششم فروردین ماه ۹۸ به مدت چهار روز در روستای گردشگری شیاده از توابع بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران برگزار خواهد شد.

زمان و چگونگی برگزاری دومین جشنواره محلی«آشه» در مازندران

مجید عرب فیروزجایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: دومین جشنواره بومی محلی «آشه» سوم تا ششم فروردین ماه ۹۸ به مدت چهار روز در روستای گردشگری شیاده از توابع بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران برگزار خواهد شد.

وی افزود: در این جشنواره ۵۰ غرفه‌دار شامل کارآفرینان بومی در حوزه صنایع دستی، سوغات، لبنیات، طبخ غذاهای سنتی و انواع محصولات متنوع محلی شرکت خواهند داشت.

دبیر دومین جشنواره بومی محلی آشه هدف از برگزاری این جشنواره را احیای آیین و فرهنگ بومی، شناسایی ظرفیت‌های بندپی، معرفی فعالان و کارآفرینان برای رونق اقتصادی اعلام کرد و گفت: به دلیل اهمیت بازارهای محلی در اقتصاد بندپی، تلاش کردیم تا بازار در این جشنواره به شکل ویژه‌ای دیده شود و با رویکرد توجه به تولیدات صنایع دستی و سوغات منطقه، گام جدی در این بخش برداریم.

عرب فیروزجایی اضافه کرد: منطقه بندپی علاوه بر ظرفیت‌های طبیعی نظیر کوه، دشت و جنگل، دارای سنت و فرهنگ دیرینه‌ای است که این فرهنگ باید به خوبی معرفی شود، علاوه بر اینکه ضروری است تا دامداری و محصولات و فرآورده‌های حاصل از این شغل که در چرخه اقتصادی مردم منطقه نقش بسزایی دارد نیز از حالت منطقه ای خارج و به دیگر نقاط کشور معرفی شود تا بخش بندپی با اتکا به آن و ایجاد فرصت اشتغال برای فعالان و کارآفرینان و نیز رشد و توسعه گردشگری و صنعت توریسم به عنوان نقطه اتکا درآمد پایدار به رونق اقتصادی لازم دست یابد.

وی در تشریح برنامه‌های این جشنواره، بیان کرد: بازار و نمایشگاه جشنواره از روز شنبه سوم فروردین 98 آغاز به کار خواهد کرد و در کنار آن رادیو جشنواره هم برنامه ها را به‌طور کامل تشریح خواهد کرد.

دبیر دومین جشنواره بومی محلی آشه، اجرای برنامه‌های فرهنگی چون جنگ شادی با حضور هنرمندان، موسیقی زنده سنتی و حضور شخصیت‌های فرهنگی و هنری محبوب کشور را از دیگر بخش‌های جشنواره ذکر کرد.

عرب‌فیروزجایی با اشاره به بخش بندپی گردی به‌عنوان بخش مهم و برجسته دومین جشنواره، اظهار کرد: در این بخش برای بازدیدکنندگان جشنواره فرصتی فراهم کردیم تا از اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری بندپی به‌ویژه منطقه قلعه بن بزرودپی که در کاوش اخیر کشفیات مهمی از تاریخ چندهزار ساله منطقه به دست آمد، بازدید کنند.

وی درباره اسکان و پذیرایی مسافران و بازدیدکنندگان جشنواره، یادآور شد: از سوی عوامل اجرایی جشنواره، تعدادی اماکن اقامتی با امکانات رفاهی مطلوب، برای مسافرین مهیا شده است.

دبیر دومین جشنواره بومی محلی آشه، همچنین از آمادگی سرمایه‌گذاران «مزرعه عسل» در روستای شیاده و مجموعه بوم‌گردی و گردشگری «پینک» در روستای دیوا برای پذیرایی از مسافران خبر داد.

عرب‌فیروزجایی با اشاره به استقبال چشمگیر سال گذشته از جشنواره، گفت: با توجه به برنامه‌های جالبی که برای دومین جشنواره در نظر گرفته شده، پیش‌بینی می‎شود جشنواره امسال با استقبال بیشتری مواجه شود.

به گزارش فارس، « آشه» نوعی غذای محلی جنگل‌نشینان مازندران است که از لبنیات به دست می‌آید.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار