شناسه خبر: 175
23 دی 1396
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,175/خانه-نیما-یوشیج-از-ثبت-ملی-خارج-شد.html

خانه نیما یوشیج از ثبت ملی خارج شد

خانه نیما یوشیج در تهران با حکم دیوان عدالت اداری از ثبت ملی خارج شد.

 خانه نیما یوشیج از ثبت ملی خارج شد

 

 

این امر با حکم قطعی دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج خانه منتسب به نیمایوشیج در محله دزاشیب ازثبت ملی صورت می گیرد.
در این رابطه وجیهه قاسمی مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود: خروج این ملک با رای قطعی دیوان عدالت اداری در ١٥ آبان سالجاری به خاطر آنچه که گفته شده هیچ گونه سند ثبتی واجد ارزش قضایی نسبت به خانه مورد نظر به نیما وجود ندارد، انجام شد.
خانه نیما یوشیج در سال ۱۳۸۰، مصادف با سالمرگِ شاعر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. حال، پس از گذشت ۱۶ سال، این خانه از فهرست آثار ملی ایران خارج شده است .
مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خاطر نشان کرد: پس از صدور رای قطعی دیوان عدالت اداری، در عمل سازمان میراث فرهنگی نمی‌تواند کاری انجام دهد و فقط روی حفاظت بنا تاکید دارد.
به گفته قاسمی پس خروج خانه یوشیج از ثبت ملی ، این خانه درحال حاضر واجد ارزش ها ملی شناخته می شود.
خانه نیمایوشیج واقع در محله تجریش تهران ،خیابان دازشیب، خیابان رمضانی، کوچه رهبری است که در سال ١٣٨٠ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ٤٦٠٣ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
خانه نیما در یوش در فهرست آثار ملی ایران باقی است
در همین رابطه  مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: خانه نیما یوشیج شاعر معاصر و پدر شعر نو ایران در یوش نور همچنان در فهرست آثار ملی ایران باقی و به پایگاه پژوهشی تبدیل شده است.
دلاور بزرگ نیا با ابراز تاسف از خارج شدن خانه نیما یوشیج در تهران از فهرست آثار ملی ایران اظهار داشت: خانه نیما در یوش استان مازندران همچنان در فهرست آثار ملی ایران وجود دارد واکنون به یک پایگاه پژوهشی تبدیل شده است.
وی افزود: برای خانه نیما در یوش تیم مطالعاتی و مدیر پایگاه تعریف شده و شان یک مجموع پژوهشی و دانشگاهی پیدا کرده است و برای آن اعتبارات نیز درنظر گرفته شده است.
بزرگ نیا با عنوان اینکه اعتبارات پایگاه پژوهشی نیما یوشیج مرحله به مرحله تخصیص می یابد، ساماندهی اسناد تاریخی و اسناد مربوط به حوزه اجتماعی را از جمله کارکردهای این پایگاه پژوهشی برشمرد.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران همچنین با اشاره به مرمت خانه نیما در یوش اظهار داشت: مرمت این خانه و کارهای مربوط انجام شده است.
وی با اشاره به خارج شدن خانه نیما در تهران از فهرست آثار ملی ایران، نسبت به این مسئله ابراز تاسف کرد و گفت: مازندران نسبت به این مهم بی تفاوت نخواهد بود.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار