شناسه خبر: 1484
18 دی 1397
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,1484/پيام-مديرکل-فرهنگ-و-ارشاد-اسلامي-مازندران-به-مناسبت-سالروز-درگذشت-پدر-شعر-معاصرايران.html

پيام مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرايران

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران با صدور پيامي به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرايران گفت: نيما يوشيج يک شاعر بومي و يا يک شاعر فارسي سراي محدود به جغرافياي ايران نيست بلکه اين شاعر ظرفيت هاي جهاني و موثر در عرصه هاي بين المللي دارد.

پيام مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرايران

به گزارش مازندروز به نقل از خبرگزاري آريا: در متن پيام محمودشالويي عالي ترين مقام فرهنگي استان که به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرايران؛ نيما يوشيج صادرشده، آمده است:.

 


بسم الله الرحمن الرحيم

فرهنگ و هنر ايراني در ادوار تاريخ نام هاي بزرگي را در دل خود جاي داده است  و مردم هنر دوست و فرهنگ پرور ايران به داشتن شخصيت هايي چون مولوي – خيام – سعدي – حافظ و عطار و ديگر چلچراغ هاي نوراني شعر و ادب فارسي به خود باليده است .

 شعر معاصر نيز دوران حيات خود را با نام شاعران بزرگ و تاثير گذار ديگر عجين کرده است اما نيما يوشيج از آنجا که با کشف و ارتقاء ظرفيت هاي جديد در شعر فارسي و افزودن به گستره ي  واژگاني آن از مخزن سرشار و پر رمز و راز بومي و محلي ؛  فرم و ريخت تازه در حوزه تکنيک و زيبايي شناختي به آثار فاخر فارسي داده است ؛ جايگاه بي بديلي دارد !

 آنچه نيماي بزرگ را نسبت به ديگر شاعران بلند آوازه ي هم عصر او متمايز مي کند اين است که علاوه بر ريختن  طرحي نو در شعر و ادبيات فارسي ، فرهنگ بومي و زبان و گويش زادگاه خود را در سطح وسيعي از آثار خود گسترش داد و نقطه عطف استخراج نظريه هاي تازه اي در اين عرصه گرديد و به همين علت او را نمي توان تنها يک شاعر بومي و محلي و يا يک شاعر فارسي سراي محدود به جغرافياي ايران برشمرد بلکه نيما شاعري است  با ظرفيت هاي جهاني و موثر در عرصه هاي بين المللي به گونه اي که در بسياري از کشورهاي جهان ؛ شاعران نو پرداز و تاثير گزار خود را به نيما ملقب کرده و مورد تشويق قرار مي دهند. همان شاعر مازندراني که از بين "رو جا" و "ماخ اولا "و "شب پا" و " داروک "  تا کهکشان اذهان شعر جهان راه يافت .

١٣ دي ماه ، سالروز درگذشت اين شاعر بزرگ مازندراني ، فرصتي است تا با گرامي داشت يادش ، رويکردي نو به انديشه ها و زاويه هاي پنهان آثار او داشته باشيم . نام و يادش ماندگار!

 

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار