شناسه خبر: 135
20 دی 1396
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,135/مستند-((سی-و-ششمین-روز-زمستان))،-رونمایی-شد.html

مستند ((سی و ششمین روز زمستان))، رونمایی شد

«سي و ششمين روز زمستان» روايتي از شورش كمونيست‌ها در سال‌هاي اوليه پس از پيروزي انقلاب است گروهي كه جنگل‌هاي آمل را به عنوان پناهگاه اتخاب كرده بودند و خود را گروه سربداران مي‌ناميدند.

مستند ((سی و ششمین روز زمستان))، رونمایی شد

 به گزارش مازند روز : آیین رونمایی و نشست رسانه‌ای مجموعه مستند «سی و ششمین روز زمستان» یکی از جدیدترین تولیدات شبکه افق، در سالن آمفی‌ تئاتر این شبکه برگزار شد.

در این نشست حجت الله اسحاقی اطربی تهیه‌کننده و کارگردان اثر، امیر سرتیپ سید حسام هاشمی مشاور محترم فرماندهی معظم کل قوا در امور حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح، سردار مهدی محمدی فر فرمانده قرارگاه حضرت اباالفضل(ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمال کشور طی دهه ۶۰ و ناصر گرزین راوی فیلم و جمعی از اصحاب رسانه حضور داشتند.

«سی و ششمین روز زمستان» روایتی است از شورش کمونیست‌ها در سال‌های اولیه پس از پیروزی انقلاب و انتخاب جنگل‌های آمل به عنوان پناهگاه توسط آنها که خود را گروه سربداران می‌نامیدند.

در سال ۱۳۶۰ حملات متعددی از سوی آنها علیه مردم بی دفاع منطقه صورت گرفت که منجر به شهادت برخی از هم وطنان شد ولی در نهایت و در زمستان آن سال، طی حمله‌ای وسیع که با حمایت مردمی همراه بود، غائله کمونیست‌ها در شمال کشور به پایان رسید.

در ابتدای این نشست، امیر سرتیپ سید حسام هاشمی مشاور محترم فرماندهی معظم کل قوا در امور حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح  طی سخنانی با اشاره به فعالیت گروه‌های چپ در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: این گروه‌ها هیچ نقشی در مبارزات انقلابی مردم ایران نداشتند ولی بعد از پیروزی نهضت، با حمایت شرق و غرب دوباره ساماندهی شدند تا نظام نوپای اسلامی را به چالش بکشند.

وی افزود: مردم ایران درگیر جنگ با عراق بودند ولی در همان زمان، کمونیست‌‌ها خود را برای رویارویی با مردمی آماده می‌کردند که داعیه‌دار دفاع از همان مردم بودند.

هاشمی با بیان اینکه حوادث زیادی در سال ۶۰ در شمال کشور رقم خورد خاطرنشان کرد: منافقین در حادثه آمل اشتباه بزرگی مرتکب شدند و غیرت مردم شمال و جنگندگی آن‌ها را نادیده گرفتند، دقیقا مثل همان اشتباهی که صدام مقابل تمام مردم ایران کرد.

در ادامه حجت الله اسحاقی اطربی کارگردان مستند به ارائه توضیحاتی پیرامون ایده اولیه و ساخت «سی و ششمین روز زمستان» کرد و گفت: سال‌ها به دنبال این بودم که اتفاقات مربوط به حادثه آمل را در قالبی مستند به تصویر بکشم؛ برای این منظور و با همکاری شبکه افق، بیش از ۸۰۰ ساعت مصاحبه با نیروهای حاضر در آن اتفاق و مردم محلی صورت گرفته که در قالب ۱۰ جلد کتاب و به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مازندران به چاپ خواهد رسید.

وی ادامه داد: برای اینکه صحنه‌های درگیری منافقین با مردم را بازسازی کنیم کار سختی پیش رو داشتیم و البته محدودیت‌ها نیز فراوان بودند به همین دلیل روایت اصلی از زبان مردم و نیروهایی صورت می‌گیرد که در آن جریان حضور داشتند.

اسحاقی اطربی با بیان اینکه این مجموعه در ۵ قسمت ساخته شده است افزود: ۱۴۰ دقیقه از تصاویری که گرفته شده در این پنج قسمت مورد استفاده قرار گرفته است.

 

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار