شناسه خبر: 1266
20 آذر 1397
http://www.mazandrooz.ir/http://www.mazandrooz.ir/news/id,1266/دوره-تربیت-راهنمایان-سواد-فضای-مجازی-در-مازندران.html
برای دومین بار در مازندران

دوره تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی در مازندران

دراین طوفان اطلاعات فضای سایبر همچون خودرویی ست که سرعت وشتاب آن سقف و محدودیتی ندارد، جامعه ای که فرهنگ و سواد بهره برداری از این مرکب چموش را نداند، محکوم به سرنگونی ست. 

دوره تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی در مازندران

دومین دوره تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی در مازندران رو به برگزاری است به این بهانه گفت و گویی با مسول مرکز سازمان فضای مجازی سراج در استان مازندران انجام شد

 

آقای حسین زاده! چرا فکر میکنید مسأله فضای مجازی برای مازندران مهم است؟

در استانی که ضریب نفوذ اینترنت در آن با تهران 15میلیونی رقابت میکند سونامی فضای مجازی بیش از هرجای دیگر ایران مسئولیت را برای مردم و مسئولان استان سنگین میکند.

اینترنت که محصول لابراتورهای نظامی آمریکاست، هم آسیب و تهدید دارد و هم ظرفیت ها و فرصت های بی نظیر.

همه چیز بستگی به درک و شناخت ما از این پدیده دارد. پدیده ای که بسیاری از خیالپردازی های نویسندگان داستانهای علمی تخیلی را به واقعیت بدل کرده است. امروز دهکده ی جهانی مک لوهان را باندازه یک اتاق میتوان تصور کرد که دست نیافتنی ترین ها را دسته بندی شده مانند سلف سرویس پیش روی مخاطب قرار میدهد.

دنیایی پر از مواهب بی نظیر که گاهی ارائه مجانی آنها انسان آگاه را به فکر وا میدارد. ابعاد مختلف فعالیت های علمی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سرگرمی از این دنیای مجازی سرزمینی رویایی ساخته است که اگر 20 سال پیش کسی آن را بیان میکرد، برچسب توهم  نثار گوینده می شد.

دراین طوفان اطلاعات فضای سایبر همچون خودرویی ست که سرعت وشتاب آن سقف و محدودیتی ندارد، جامعه ای که فرهنگ و سواد بهره برداری از این مرکب چموش را نداند، محکوم به سرنگونی ست. چه اینکه عوارض این سقوط دردناک در دنیای اطراف بوضوح قابل مشاهده است. عوارض روحی گاها غیرقابل درمان، ضربه های فوق تصور بر پیکره آداب و رسوم ایرانی و اسلامی، زخم های عمیق اجتماعی و حتی زمینه سازی برخی مشکلات اقتصادی و نظامی در این دنیای مسما به مجاز قابل رویت است.

امروز عدم سواد کافی از تکنولوژی خودش تقویت کننده معضلات گذشته شده است.

 

 

از دوره ای که برگزار میشود بگویید؟

دهه هاست که کشورهای غربی مسیر آموزش سواد رسانه را درپیش گرفته اند. و ما فرصتهای بسیاری را برای مطالعه در این مباحث از دست داده ایم. جهت آگاه سازی و آموزش مردم نیازمند نهضتی هستیم از جنس نهضت همگانی سواد آموزی که بصورت اورژانسی وارد این میدان پرهیاهو شود.

در ایران اغلب دو نگاه در موضوع فضای مجازی درحال جدالند. گروهی تمام فضای مجازی را تهدید میدانند و با "بد بینی محض" خواهان فیلتر کردن همه چیزهستند، درمقابل گروهی هم هرچه در فضای مجازی موجود است را مفید فایده محض میدانند و "خوش بینی مطلق" را درپیش گرفته اند. دراین میان چاره کار "واقع بینی" است.به این معنا که ورود در فضای مجازی با علم به فرصتها تهدیدهای موجود در آن و بهینه سازی استفاده از این ابزار مهم است.

"سازمان فضای مجازی سراج" توسط یکی از مراکز خود بنام "مرکز سواد فضای مجازی وکلینیک سلامت ذهن" برای تحقق این موضوع بدون هیچ چشم داشتی پا به این عرصه گذاشت. این مرکز چه در حوزه پیشگیری و چه در زمینه درمان آسیب های فضای مجازی  بهترین رویکرد را در سالهای اخیر ارائه نموده است و تحقق این نهضت را تنها از مسیر آموزش وتربیت مربیان مجرب و متعهدی میداند که بتوانند همچون پیامبر اعظم طبیبانه گرد مردم حضور داشته باشد و یاور و راهنمای آحاد جامعه باشد.

درراستای همین هدف، درپایان هفته جاری از 21 تا 23 آذرماه دومین دوره تربیت راهنمایان فضای مجازی درمازندران با همراهی سازمان ملی جوانان استان مازندران و دانشگاه آزاد، در واحد قائمشهر برگزار میشود.

 

 

برای شرکت کنندگان دراین دوره چه مراحلی درنظر گرفتید؟

بعد از بررسی رزومه ثبت نام کننده گان، منتخبان دریک دوره پیوسته بصورت فشرده و کارگاهی درسرفصلهای مشخص ملی دروس سطح یک سواد فضای مجازی را آموزش می بینند و پس از آن بعد از آزمون آنلاین، در فرآیند استمرارآموزش قرار خواهند گرفت. فراگیرانی که موفق به کسب نمره حد نصاب شوند، برای ایشان گواهی از مرکز سواد و کلینیک سلامت ذهن سازمان صادر میگردد و میتوانند بعد از نشست های تجربی و کاربردی به عنوان مربی معرفی گردند.

 

حرف آخر؟

دست تمامی مسئولان خدمتگزاری را که دلشان برای مازندران می تپد و با این جریان فرهنگ ساز و آگاهی بخش همکاری کنند را به گرمی می فشاریم.

ان شاءالله  با همراهی مردم اصیل طبرستان شاهد شکوفایی نهال نوپای "نهضت سواد فضای مجازی" در مازندران همیشه سبز خواهیم بود.

همرسانی: این مطلب را به دوستان خود برسانید
کلمات کلیدی :
ارسال نظر
CAPTCHA
مشاهد نظرات
آخرین اخبار